Clubul Nostru.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Atelierul Cameliei
Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii??? Icon_minitimeJoi Dec 05, 2019 7:11 am Scris de Cami Luigia

» Atelierul Nusei-2
Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii??? Icon_minitimeJoi Dec 05, 2019 7:10 am Scris de Cami Luigia

» La multi ani mamici (4)
Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii??? Icon_minitimeJoi Mar 07, 2019 9:13 pm Scris de Cami Luigia

» Atelierul Corinei ( Corilex)
Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii??? Icon_minitimeJoi Mar 07, 2019 9:09 pm Scris de Cami Luigia

» Atelierul Miha60
Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii??? Icon_minitimeMar Mar 05, 2019 2:04 am Scris de NUSA

» Atelier 2018
Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii??? Icon_minitimeLun Sept 24, 2018 5:53 am Scris de Cami Luigia

» Atelier pcinfo 2017
Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii??? Icon_minitimeLun Iul 30, 2018 11:21 am Scris de Cami Luigia

» Atelier Caciulita
Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii??? Icon_minitimeJoi Iul 19, 2018 6:24 am Scris de Cami Luigia

» Sa facem cunostinta (4)
Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii??? Icon_minitimeMar Iul 10, 2018 11:01 pm Scris de Cami Luigia

SPONSORII NOSTRI
PRIETENII NOSTRI
 photo cooltext7499633341-1_zps31c9b917.jpg
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator


Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii???

+4
pcinfo
adelinacomanescu
natya
Daria
8 participanți

In jos

Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii??? Empty Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii???

Mesaj  Daria Mar Ian 08, 2013 1:11 pm

Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii??? Televizor-publimedia-shutterstock
Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii: Doctorii avertizează în privinţa legăturii dintre sedentarism şi cancer.
Doctorii avertizează şi în privinţa riscului de obezitate, afecţiuni cardiace şi diabet la care generaţii de tineri se expun din cauza vieţii sedentare, informează Daily Mail.

Chiar şi copiii care fac exerciţii fizice în mod regulat sunt în pericol, pentru că tot au perioade lungi de inactivitate care duc la obezitate.

Drept urmare, experţii îi sfătuiesc pe părinţi să limiteze perioadele din faţa televizoarelor sau calculatoarelor ale copiilor la două ore pe zi.

Un studiu din 2011 al Fundaţiei Mondiale pentru Cercetarea Cancerului arată însă că, în medie, copiii din Marea Britanie depăşesc deja această limită, uitându-se la televizor mai mult de două ore şi jumătate pe zi şi folosind internetul pentru o oră şi 50 de minute pe zi.

Deşi copiii fac exerciţii fizice, explică Dr Rachel Thompson, şeful departamentului de ştiinţă al Fundaţiei, ei pot dezvolta obiceiuri periculoase dacă li se permite să fie inactivi timp de mai multe ore pe zi.

"Suntem conştienţi că să fii activ din punct de vedere fizic în copilărie înseamnă o mai mare probabilitate că vei continua la fel ca adult", a adăugat ea.

Potrivit agenţiei de cercetare Childwise, copiii petrec o medie de 5,9 ore pe zi în faţa televizorului, a consolei de jocuri sau a computerului, în timp ce ultimele statistici ale Sistemului Naţional de Sănătate din Marea Britanie arată că o treime din elevii din ultimul an de şcoală primară sunt supraponderali sau obezi.

Mecanismul exact al felului în care sedentaritatea cauzează cancerul este încă relativ necunoscut, dar se consideră că activitatea fizică diminuează riscul de cancer prin reducerea inflamării din corp, care este legată de dezvoltarea bolii, a spus Dr Thompson.

O viaţă activă reduce grăsimea corporală, dar creşte şi sensibilitatea la insulină, reducând astfel riscul de diabet. Pe de altă parte, persoanele supraponderale au un nivel crescut de anumiţi hormoni precum estrogenul, care a fost relaţionat cu riscul crescut pentru anumite tipuri de cancer, cum ar fi cel de sân.

Alte instituţii de cercetare leagă lipsa activităţii fizice de între 6 şi 10 la sută din cazurile de afecţiuni cardiace, de diabet de tip 2 şi de cancerul la sân şi intestin.

Anul trecut, Marea Britanie a fost desemnată una dintre cele mai sedentare populaţii de pe Pământ, proporţia celor consideraţi "inactivi" fiind aproape dublă faţă de cea din Franţa.

Daria
Daria
administrator

Mesaje : 115
Data de inscriere : 01/01/2013

https://clubulnostru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii??? Empty Re: Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii???

Mesaj  natya Sam Mar 23, 2013 8:41 am

Nu numai televizorul , dar telefoanele astea moderne , pentru tineretul de astazi,, e un rau imens,,Am fost zilele trcute intr-o colectivitate si m-am speriat cum stateau copiii retrasi fiecare cu telefonul in mana , nu vedeau nu auzeau pe nimeni efectiv erau absenti Nu socializeaza , nu comunica ! Nu e bine deloc dar ce e de facut !??
natya
natya
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 4071
Data de inscriere : 20/01/2013
Varsta : 74
Localizare : tara mea orasul meu de munte

Sus In jos

Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii??? Empty Re: Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii???

Mesaj  adelinacomanescu Sam Mar 23, 2013 9:13 am

Aproape nimic..din pacate!e o generatie cumva pierduta, ma uitam la baiatul meu, daca inainte era dependent de calculator si telefon, acum, cand este aproape de prietena lui,le foloseste doar de maxima urgenta..traim un secol in plina viteza, pana si timpul curge altfel, cu viteza uriasa,il masuram cu totul altfel.
Ar fi frumos sa ii putem atrage spre minunatiile naturii, dar ce sa vada? ape , munti, dealuri poluate?
Sincer, este o problema foarte greu de rezolvat
adelinacomanescu
adelinacomanescu
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1682
Data de inscriere : 26/01/2013
Varsta : 53
Localizare : judetul Iasi

Sus In jos

Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii??? Empty Re: Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii???

Mesaj  pcinfo Sam Mar 23, 2013 9:20 am

Adelina ai mare dreptate, dar sti care a fost experienta mea: anul trecut am fost cu scoala in Bucovina. eu eram efectiv in al 12-lea cer, mi-a placut enorm, dar ei ce crezi ca au cautat tot timpul: tigari, McDonalds (desi ne-au tratat gazdele regeste cu mancariri traditionale care mai de care mai bune), iar cand am urcat pe munte la Pietrele Doamnei, desi traseul a fost superb, accesibil, chiar si eu l-am parcurs fara probleme, desi nu sunt invatata sa urc pe munte si nu am antrenament, ei nu faceau altceva decat sa se vaite si nu vedeau de ce ii caram pe munte, ca ce rost are totul.... Nu i-am inteles si nu-i voi intelege niciodata, dar asta este educatia pe care o primesc de acasa, cand parintii din comoditate ii lasa in fata calculatorului si a TV-ului de la 3-4 ani, desi este extrem de nociv pt sanatatea lor. Eu le-as interzice sa stea la calculator pana incep scoala... Parintii mei ne scoteau in fiecare duminica la plimpare prin parc, mergeam pe jos cativa km buni, dar acum ce fac majoritatea, cel mult iau masina si merg la un gratar si asta e toata miscarea si aertul "curat" pe care il iau.....
pcinfo
pcinfo
administrator

Mesaje : 4539
Data de inscriere : 12/01/2013
Varsta : 52
Localizare : Sibiu - Romania

http://www.pc-info.ro

Sus In jos

Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii??? Empty Re: Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii???

Mesaj  natya Sam Mar 23, 2013 9:27 am

Da acum se practica autoturismul si nu turismul !!!Cand aveam copiii mici cred ca am avut cel mai ordonat program , masa, somn , lectii , plimbari , vacante ! Copiii aveau de citit lecturi in vacanta Acum ma sperie noua generatie si am 3 nepoti care manuiesc telefoanele si calculatoarele mai bine ca un adult !Si nu aud si nu vad cand le au in mana !
Tot le fac parintii program si-i invat sa nu devina dependenti de electronice ! Dar... cine stie cum v-a fi si daca toti se comporta asa ...
natya
natya
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 4071
Data de inscriere : 20/01/2013
Varsta : 74
Localizare : tara mea orasul meu de munte

Sus In jos

Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii??? Empty Re: Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii???

Mesaj  Victoria. Vin Iun 14, 2013 6:15 am

Ca toate lucrurile, daca sunt cu masura, sunt bune. Exista studii care arata ca jocurile (primul lucru cu care interactioneaza atunci cand folosesc un calculator) stimuleaza dezvoltarea cerebrala. Insa daca exageram, calculatorul, televizorul si alte activitati asemenea pot duce la efecte nedorite (copilul nu mai este sociabil, nu mai face miscare, devine sedentar, probleme cu greutatea etc.)

Copii vostri cat timp au voie la calculator??
Victoria.
Victoria.
administrator fondator

Mesaje : 8112
Data de inscriere : 03/01/2013
Varsta : 44

http://margelitcrosetat.blogspot.ro/

Sus In jos

Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii??? Empty Re: Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii???

Mesaj  denisa_rachid Vin Iun 14, 2013 6:56 am

Problema cu copii este asa: trebuie sa experimenteze: sa strice ceasurile ca sa vada cummerg, sa dea de mancare la radio (ca s anu moara omuletii care sunt inauntri si vorbesc - cred ca nici nu mai stiu ce e ala radio, de fapt), sa se uite la TV, insa putintel si la emisiuni atent selctatte (pe mine una ma ingrozesc desenele animate care mai de care mai violente cu limbaj neadecvat pentru varsta lor etc etc), calculator ce sa zic? Atata timp cat altcienva (programul) rezolva pentur tine sarcinile, mintea ta se va invata comoda. Copilul are nevoie de ceav palpabil, pe care sa il simta, s ail vada, s ail miorasa, sa il guste, sa il intoarca pe toate partile, si doar astfel se va dezvolta intr-adevar la capacitate maxima. calculator - unul pentru copii, cu jocuri diverse de limbi straine, matematica, logica, distractive etc etc...Un calculator adevarat, abia mai tarziu, asa cum zicea Carmen, la intrarea in scoala, insa si atunci extrem de bine monitorizat de catre parinti, mai ales daca exista acces internet...

Atata timp cat ne indepartam de natura si de esenta noastra, ne vom indeparta si de adevarata noastra dezvoltare. poate va parea ciudat, insa studiile cele mai recente arata ca de fapt tehnica prosteste - insa mie una mi s epare logic. Pentru ca devenim "lenesi" in a cauta solutii si rezolvari ale diverselor probleme atata timp cat altcineva le afce pentru noi. Si tot studii recente arata ca fiecare genereatie mai scade procentual la dezvoltarea intelectuala...
denisa_rachid
denisa_rachid
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1223
Data de inscriere : 13/01/2013
Varsta : 44

Sus In jos

Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii??? Empty Re: Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii???

Mesaj  miha1950 Mier Oct 30, 2013 5:35 pm

Depinde foarte mult si de firea copilului.Ma uit la cei doi nepotei ai mei.Cel mare, 7 ani impliniti de o luna, este deja scolar, abia daca-l poti urni din casa.Daca ar fi dupa el r sta toata ziua cu nasul cand in carti-pt varsta lui, cand la TV, cand la calc, ar migali-colaje, desene, etc.In vremea gradinitei a urmat cursuri de grafica la clubul copiilor, a luat si un premiu!
Cel mic, 5 ani, mai trage si el cu ochiul -desene, calculator, colorat pagini mai putin, dar este genul sportiv.La gradi din proprie initiativa s-a inscris la optionale: dans si gimnastica,la inot merge de placere, ne spune mereu ca i-ar placea polo,celelalt merge obligat la inot-pt dezvoltare, tinuta, fiind tare slabut.
Copiii mei se jucau afara pana uitau de ei.Cu forta ii adunam la masa, aveau gasca! era timpul celor 4 robinsoni-nu stiu daca va mai amintiti filmul, nu a stiut nimeni cand ei si-a improvizat un cort lang rau, impreuna cu ati prieteni si vreo 2 saptamani au incercat sa rer-editeze viata familiei respective.Acum nu mai vezi un copil in curte, nu mai exista interes pt jocurile copilariei.Si este normal, atata timp cat si parintii petrec ceasuri multe in fata calculatorului sau a televizorului.Mai cumpara carti, le mai citesc? Din ce ion ce mai putini.Este o realitate pe care o accept cu greu, dar asta este.
miha1950
miha1950
Maestru
Maestru

Mesaje : 864
Data de inscriere : 30/08/2013
Varsta : 73
Localizare : Maramures

http://magisavon.blogspot.com

Sus In jos

Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii??? Empty Re: Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii???

Mesaj  pcinfo Joi Oct 31, 2013 3:50 am

Ai dreptate, dar cum spui si tu, nu numai tv-ul sau calcu sunt o solutie, desenul, modelaje, plastelina si alte activitati de genul acesta sunt muuult mai indicate, si imi place de exemplu ce relatie faina se dezvolta intre copii si parinti/bunici cand fac astfel de activitati impreuna, vad la finuta mea cat de mult ii place sa te joci cu ea, sa desenezi etc .
pcinfo
pcinfo
administrator

Mesaje : 4539
Data de inscriere : 12/01/2013
Varsta : 52
Localizare : Sibiu - Romania

http://www.pc-info.ro

Sus In jos

Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii??? Empty Re: Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii???

Mesaj  miha1950 Joi Oct 31, 2013 10:20 am

Toate aceste activitati sunt prilej de comunicare copii-adulti, lucru foarte important care din pacate lipseste aproape cu desavarsire.Sa nu uitam ca si Tv si calc duc la izolarea copilului, la instrainare.Si in foarte multe cazuri vina apartine adultilor: este mai comod sa-l lasi sa "stea cuminte", nu supara pe nimeni,nu deranjeaza.De fapt incep sa cred ca devenim pe zi ce trece o societate de izolati.Cand comunicam preferam injuraturile!
miha1950
miha1950
Maestru
Maestru

Mesaje : 864
Data de inscriere : 30/08/2013
Varsta : 73
Localizare : Maramures

http://magisavon.blogspot.com

Sus In jos

Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii??? Empty Re: Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii???

Mesaj  DIANA81 Joi Oct 31, 2013 10:33 am

no ..ma bag si eu in seama!!!!
deci:nu putem compara vremurile de acum cu vremurile noastre!!! fiecare vreme are tabieturile ei!!!nu putem compara desenele animate de acu sprezece ani cu desenele animate de acum,ma rog nu stiu in romania ce desene sunt dar eu ma refer strict la canalele cu desene animate educative pt copii.Exemplu cele care te invata alfabetul,numerele,adunari,scaderi,care ma scapa cate un cuvant intr-o limba straina s-apoi ii da explicatia;care stimuleaza imaginatia,nu rahaturile gen peppa-pig.
degeaba stai in casa cu el si faci activitati de modelat plastelina pe fundal de manele si urla salam sau parizer sau mai stiu eu ce minune ca :vaiiiiiiiiiiiiiiiiii viata mea!!
eu sunt pro tehnologie ,tot ce tine de tv,ipad,jocuri,etc...atata cat e folosit cu masura si bun simt !!
DIANA81
DIANA81
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1878
Data de inscriere : 15/01/2013
Varsta : 42
Localizare : terra :)

Sus In jos

Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii??? Empty Re: Cât de nociv este televizorulul sau calculatorul pentru copii???

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum