Clubul Nostru.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Atelierul Cameliei
Casa sau apartament??? Icon_minitimeJoi Dec 05, 2019 7:11 am Scris de Cami Luigia

» Atelierul Nusei-2
Casa sau apartament??? Icon_minitimeJoi Dec 05, 2019 7:10 am Scris de Cami Luigia

» La multi ani mamici (4)
Casa sau apartament??? Icon_minitimeJoi Mar 07, 2019 9:13 pm Scris de Cami Luigia

» Atelierul Corinei ( Corilex)
Casa sau apartament??? Icon_minitimeJoi Mar 07, 2019 9:09 pm Scris de Cami Luigia

» Atelierul Miha60
Casa sau apartament??? Icon_minitimeMar Mar 05, 2019 2:04 am Scris de NUSA

» Atelier 2018
Casa sau apartament??? Icon_minitimeLun Sept 24, 2018 5:53 am Scris de Cami Luigia

» Atelier pcinfo 2017
Casa sau apartament??? Icon_minitimeLun Iul 30, 2018 11:21 am Scris de Cami Luigia

» Atelier Caciulita
Casa sau apartament??? Icon_minitimeJoi Iul 19, 2018 6:24 am Scris de Cami Luigia

» Sa facem cunostinta (4)
Casa sau apartament??? Icon_minitimeMar Iul 10, 2018 11:01 pm Scris de Cami Luigia

SPONSORII NOSTRI
PRIETENII NOSTRI
 photo cooltext7499633341-1_zps31c9b917.jpg
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator


Casa sau apartament???

In jos

Casa sau apartament??? Empty Casa sau apartament???

Mesaj  Victoria. Lun Iun 17, 2013 3:11 am

Nu odata ne-am intrebat daca nu ar fi mai bine sa vindem apartamentul in care stam de atatia ani si sa cumparam o casa, intr-o zona linistita, unde sa avem si o curte,  propria noastra gradina si de ce nu si cativa pomi care sa asigure umbra necesara unei dupa-amieze linistite in mijlocul gradinii, citind revista preferata, care contine articole despre gradinarit, bineinteles!
Insa, adevarul este ca posesorii de case sunt si ei cam satui de munca zilnica ce trebuie sa o depuna ca sa mentina cat de cat ordine in toata curtea, de mizeria ce se strange cu timpul in gradina, de dificultatea cu care ajung la o statie de mijloace de transport in comun si multe alte lucruri ce in timp devin deranjante. Adevarul este, bineinteles, undeva la mijloc si nici unii nici altii nu ar fi complet multumiti daca ar face schimbul intre ei.
Principalul avantaj al traiului la apartament este locatia. Blocurile de obicei sunt situate in cartiere aglomerate, unde fara indoiala veti gasii foarte usor tot ce aveti nevoie : banci, hypermarket-uri, statii de autobuz, tramvai, metrou, magazine diverse, farmacii, scoli, gradinite. Nu numai faptul ca apartamentele sunt mai apropae de toate acestea le diferentiaza de case, ci si usurinta si costurile mult mai scazute cu care ele pot fi intretinute. La apartament nu ai nici o obligatie in a detecta si repara stricaciunile provocate de vreme, de intamperii sau alte cauze ce nu le poti controla. De toate acestea se ocupa asociatiile de locatari, care intr-un final vor apela si la tine, dar doar pentru a le da acordul asupra reparatiilor, caci pana la urma vei fi si tu unul dintre platnici. Insa nu cauti tu firmele de constructie sau instalatorii, nu decizi tu care e cea mai buna oferta si nu e treaba ta sa inspectezi fiecare coltisor de zid exterior ca sa depistezi la timp eventualele defecte.
Pe de alta parte, la apartament nu dispui de spatiul pe care ti-l ofera o casa. Nu poti sa faci tot ce vrei cand vrei pentru ca trebui sa respecti orele de liniste. Nu poti iesii in pijama in spatele blocului ca sa iti bei cafeaua de dimineata intr-o zi de vara. Nu poti avea nici macar un balcon aerisit si ferite de ochii lumii, pentru ca de obicei acestea se inchid si servesc pe post de extensie a bucatariei sau drept loc unde se usuca rufele.
Toate astea ar devii posibile daca ai locui la casa. Ai putea sa amenajezi un mic loc de relaxare in curtea din spate, unde nu te-ar privii nimeni sa vada in ce esti imbracat. De asemenea, la casa e mai mica posibilitatea sa deranjezi vecinii daca dai o mica petrecere pentru ca nu sunteti zid in zid ca la apartament. Ca sa nu mai vorbim ce minunat loc de joaca ar fi o curtiticica pentru copii, si cat de linistit te-ai simti sa ii stii acolo, decat sa fie printre blocuri pe unde circula masini si se pot intampla diverse lucruri nedorite. Un alt mare avantaj la casa ar fi pentru posesorii de caini, fiindu-le mult mai usor sa aibe grija de ei, si in acelasi timp sa nu le umple casa de par sau sa trebuiasca sa ii scoata afara cel putin odata pe zi.
Zonele cu case sunt de obicei la marginea orasului, iar acest lucru poate fi un mic inconvenient, chiar daca esti posesorul unui autoturism, deoarece traficul este in continua crestere si este din ce in ce mai greu sa ajungi unde doresti intr-un timp scurt. Stim cu toti cat de valoros este timpul si cat de important este sa ajungi la timp la servici sau la o intalnire.
Pentru cei care au trait o viata intr-un apartament la bloc este mult mai usor sa se adapteze la o viata la casa, pentru multi dintre ei acest lucru reprezinta chiar implinirea unui vis, insa pentru cei care au locuit permanent la casa este foarte greu sa se adapteze traiului si conditiilor de la bloc, care evident sunt mult mai grele.
Victoria.
Victoria.
administrator fondator

Mesaje : 8112
Data de inscriere : 03/01/2013
Varsta : 44

http://margelitcrosetat.blogspot.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum