Clubul Nostru.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Atelierul Cameliei
vacanta sau scoala cu parintii?? Icon_minitimeJoi Dec 05, 2019 7:11 am Scris de Cami Luigia

» Atelierul Nusei-2
vacanta sau scoala cu parintii?? Icon_minitimeJoi Dec 05, 2019 7:10 am Scris de Cami Luigia

» La multi ani mamici (4)
vacanta sau scoala cu parintii?? Icon_minitimeJoi Mar 07, 2019 9:13 pm Scris de Cami Luigia

» Atelierul Corinei ( Corilex)
vacanta sau scoala cu parintii?? Icon_minitimeJoi Mar 07, 2019 9:09 pm Scris de Cami Luigia

» Atelierul Miha60
vacanta sau scoala cu parintii?? Icon_minitimeMar Mar 05, 2019 2:04 am Scris de NUSA

» Atelier 2018
vacanta sau scoala cu parintii?? Icon_minitimeLun Sept 24, 2018 5:53 am Scris de Cami Luigia

» Atelier pcinfo 2017
vacanta sau scoala cu parintii?? Icon_minitimeLun Iul 30, 2018 11:21 am Scris de Cami Luigia

» Atelier Caciulita
vacanta sau scoala cu parintii?? Icon_minitimeJoi Iul 19, 2018 6:24 am Scris de Cami Luigia

» Sa facem cunostinta (4)
vacanta sau scoala cu parintii?? Icon_minitimeMar Iul 10, 2018 11:01 pm Scris de Cami Luigia

SPONSORII NOSTRI
PRIETENII NOSTRI
 photo cooltext7499633341-1_zps31c9b917.jpg
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator


vacanta sau scoala cu parintii??

5 participanți

In jos

vacanta sau scoala cu parintii?? Empty vacanta sau scoala cu parintii??

Mesaj  Victoria. Mier Iun 26, 2013 12:44 pm

Nu stiu altii cum sunt dar eu....detest ideea de suprasolicitare scolara, de teme si obligativbitatea elevului de a munci cu sarg cand ar trebui sa se odihneasca.Si totusi, daca trebe, i-as explica copilului ca temele sunt obligatorii, dar ca timpul il vom stabili de comun acord .

Voi nu aveti teme?
Victoria.
Victoria.
administrator fondator

Mesaje : 8112
Data de inscriere : 03/01/2013
Varsta : 44

http://margelitcrosetat.blogspot.ro/

Sus In jos

vacanta sau scoala cu parintii?? Empty Re: vacanta sau scoala cu parintii??

Mesaj  Alina MM Mier Iun 26, 2013 8:29 pm

Ma intreb cine nu are? Ca doar exista atatea edituri care vor sa-si vanda marfa incat vrei, nu vrei trebuie sa le cumperi caietele de vacanta... noi avem doua ... unul e cu planse de colorat, aranjarea imaginilor dintr-o poveste in ordine, intrebari referitoare la povestea-tema, alegerea personajului ce ti-a placut si motivarea raspunsului si alte cerinte in prima jumatate, iar in a doua parte povestile a caror cerinte se regasesc in prima parte ....
Al doilea caiet cuprinde exercitii de lb. romana, mate, intrebari educatie, comportament,etc, e complex .
Deci, avem de lucru, sa nu uitam totul pe perioada vacantei. Inca nu a inceput sa lucreze decat in primul (de colorat lol! ), ca povestile le-a citit demult....
Alina MM
Alina MM
administrator

Mesaje : 8804
Data de inscriere : 15/01/2013
Varsta : 47
Localizare : Somcuta Mare, Maramures

Sus In jos

vacanta sau scoala cu parintii?? Empty Re: vacanta sau scoala cu parintii??

Mesaj  pcinfo Mier Iun 26, 2013 8:56 pm

Eu cum predau la liceu nu dau teme de vacata, asta si pentru ca nu sunt consecventa si nu verific temele asa ca unii le fac altii nu..... Ma tenteaza uneori sa dau teme de vacanta ca sa-i oblig pe pusti ca macar putin inainte de a incepe scoala (ca doar stiu ca le lasa pe ultima suta de metrii) sa mai repete putin material, ca altfel vin toamna destul de aerieni si nu mai stiu parca nimic........

Deci putin de exercitiu peste vara nu strica dar nu exagerat, e totusi vacanta!!!
pcinfo
pcinfo
administrator

Mesaje : 4539
Data de inscriere : 12/01/2013
Varsta : 52
Localizare : Sibiu - Romania

http://www.pc-info.ro

Sus In jos

vacanta sau scoala cu parintii?? Empty Re: vacanta sau scoala cu parintii??

Mesaj  Vizitator Mier Iun 26, 2013 11:42 pm

Noi nu avem teme pt ca inca suntem la gradinita.Si gradinita este deschisa tot anul ,nu este vacanta decat de sarbatorile legale.In rest poti duce piciul la gradi tot anul.Bia cu racelile ei a tot avut vacanta cate o saptamana doua si acum in iulie iar doua saptamani ca plecam in tara .Si eu sunt de acord cu putine teme pt vacanta .Exact cum spune si Carmen.Asa se mai trezesc putzin la realitate in toamna.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

vacanta sau scoala cu parintii?? Empty Re: vacanta sau scoala cu parintii??

Mesaj  tunderke Mier Iun 26, 2013 11:56 pm

Si eu sunt de acord ca putina tema nu strica, ca sa mai repede putin.
Noi nu avem tema data, doar in caietele de lucru nu au facut tot si atunci am zis ca putem lucra in el, asa putin.
tunderke
tunderke
moderator

Mesaje : 1430
Data de inscriere : 16/01/2013
Varsta : 43
Localizare : Aiud

Sus In jos

vacanta sau scoala cu parintii?? Empty Re: vacanta sau scoala cu parintii??

Mesaj  mami_de_gemeni(mihaela) Joi Iun 27, 2013 12:39 am

Aici din cate stiu nu se dau teme pe timpul vacantei care si asa este scurta (iulie august).
Asa cum a zis Marinela aici la gradinita nu prea exista vacanta de Vara, au doar de sarbatorile legale si zilele care le decid ei pentru Konzeptionstage (chiar nu stiu pentru ce sunt aceste zile libere). Va avea in August 2 saptamani iar cand gradinita este inchisa.
mami_de_gemeni(mihaela)
mami_de_gemeni(mihaela)
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 3338
Data de inscriere : 13/01/2013
Varsta : 44
Localizare : Stuttgart

https://www.facebook.com/HandmadeClothingbyMihaela

Sus In jos

vacanta sau scoala cu parintii?? Empty Re: vacanta sau scoala cu parintii??

Mesaj  Victoria. Joi Iun 27, 2013 1:10 am

Avem si noi teme dar sa stiti ca sunt MULTEEEEE Very Happy: +tabla inmultirii. Lavinia insa are putine teme si incepe scoala pe 1 septembrie pentru a-i pregati de cl v .Chestia asta imi place ,insa pe ei nu I-a incantat deloc ideea.De saptamina viitoare incepem temele,,macar cate o ora pe zi .
Victoria.
Victoria.
administrator fondator

Mesaje : 8112
Data de inscriere : 03/01/2013
Varsta : 44

http://margelitcrosetat.blogspot.ro/

Sus In jos

vacanta sau scoala cu parintii?? Empty Re: vacanta sau scoala cu parintii??

Mesaj  Victoria. Joi Iun 27, 2013 11:51 pm

Copilul vostru a ajuns la varsta la care merge la gradinita, in grupa mare sau pregatitoare, si poate chiar la scoala.

Deja perioada de joaca se scurteaza tot mai mult, si incep sa apara destul de des orele de lucru, de invatat, de ... teme.


Ce faceti daca uraste sa isi faca teme sau pur si simplu nu vrea sa invete nimic si vrea numai sa se joace sau sa se uite la televizor?

Cum il atrageti astfel incat lectiile sa i se para placute si distractive si sa le faca si el cu placere?
Victoria.
Victoria.
administrator fondator

Mesaje : 8112
Data de inscriere : 03/01/2013
Varsta : 44

http://margelitcrosetat.blogspot.ro/

Sus In jos

vacanta sau scoala cu parintii?? Empty Re: vacanta sau scoala cu parintii??

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum