Clubul Nostru.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Atelierul Cameliei
Ingrasamant natural Icon_minitimeJoi Dec 05, 2019 7:11 am Scris de Cami Luigia

» Atelierul Nusei-2
Ingrasamant natural Icon_minitimeJoi Dec 05, 2019 7:10 am Scris de Cami Luigia

» La multi ani mamici (4)
Ingrasamant natural Icon_minitimeJoi Mar 07, 2019 9:13 pm Scris de Cami Luigia

» Atelierul Corinei ( Corilex)
Ingrasamant natural Icon_minitimeJoi Mar 07, 2019 9:09 pm Scris de Cami Luigia

» Atelierul Miha60
Ingrasamant natural Icon_minitimeMar Mar 05, 2019 2:04 am Scris de NUSA

» Atelier 2018
Ingrasamant natural Icon_minitimeLun Sept 24, 2018 5:53 am Scris de Cami Luigia

» Atelier pcinfo 2017
Ingrasamant natural Icon_minitimeLun Iul 30, 2018 11:21 am Scris de Cami Luigia

» Atelier Caciulita
Ingrasamant natural Icon_minitimeJoi Iul 19, 2018 6:24 am Scris de Cami Luigia

» Sa facem cunostinta (4)
Ingrasamant natural Icon_minitimeMar Iul 10, 2018 11:01 pm Scris de Cami Luigia

SPONSORII NOSTRI
PRIETENII NOSTRI
 photo cooltext7499633341-1_zps31c9b917.jpg
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator


Ingrasamant natural

2 participanți

In jos

Ingrasamant natural Empty Ingrasamant natural

Mesaj  Victoria. Sam Mai 16, 2015 2:32 am

Urzica – insecticid, fungicid si ingrasamant in gradina ecologica
Ingrasamant natural QV0A6681

Urzica este raspandita pe tot globul, mai putin in sudul si centrul Africii si in regiunea Arctica, este o planta cunsocuta din vechime, denumirea provine din cuvantul latin urere (a arde – arsurile simtite pe piele) si este intrebuintata inca din antichitate in scopuri medicinale si casnice.
Desi in culturile agricole intensive este considerata buruiana, avand o mare putere de inmultire (semintele dispar dupa aproximativ 44 de saptamani), urzica are multiple utilizari. Ceaiul de urzica este foarte benefic pentru organism, impotriva bolilor si infectiilor, tonifica, vitaminizeaza, samponul de urzica se recomanda pentru eliminarea matretii, urzica se recomanda in retete culinare (in trecut se spunea ca este mancarea saracului), din radacini se vopsesc fibre naturale in culoarea galbena, tocata si amestecata cu malai se ofera ca hrana la pasari pentru stimularea ouatului.
Nu in ultimul rand, urzica joaca un rol important in gradina ecologica, fiind folosita ca insecticid, fungicid, ingrasamant si accelerator in procesul de compostare. Urzica este bogata in azot, potasiu, calciu, fier, fosfor, in microorganisme, oligoelemente, complex vitaminic (A, B2, C, K), stimuleaza cresterea plantelor, le creste rezistenta la boli ca mana, rugina, fainarea, combate daunatori, printre care paduchii si paianjenii.
Extractele de urzica sunt cele mai folosite in gradina ecologica. Modul cum se prepara acestea :
http://gardenbio.ro/prepararea-extractelor-vegetale-prin-fermentare-pentru-gradina-ecologica/
Solutia obtinuta se pulverizeaza seara pe plante, ca insecticid, fungicid, ingrasamant foliar sau se uda direct pe sol. Pentru accelerarea procesului de compostare este recomandata sa se foloseasca solutia concentrata, nediluata cu apa.
Preventiv, impotriva bolilor si daunatorilor, se poate stropi zilnic, pana la o saptamana, iar ca ingrasamant se poate aplica regulat la intervale de 2 saptamani.
In lada de compost, se pot pune si urzici, acestea isi vor aduce aportul de nutrienti in compost si va ajuta la accelerarea compostarii.
Victoria.
Victoria.
administrator fondator

Mesaje : 8112
Data de inscriere : 03/01/2013
Varsta : 44

http://margelitcrosetat.blogspot.ro/

Sus In jos

Ingrasamant natural Empty Re: Ingrasamant natural

Mesaj  mami_de_gemeni(mihaela) Sam Mai 16, 2015 2:39 am

Interesant articolul!
Am sa il dau mai departe parintilor sa il puna in practica in gradina pe care o au sau in ser.
Multumim Victoria! pupici pupici
mami_de_gemeni(mihaela)
mami_de_gemeni(mihaela)
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 3338
Data de inscriere : 13/01/2013
Varsta : 44
Localizare : Stuttgart

https://www.facebook.com/HandmadeClothingbyMihaela

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum