Clubul Nostru.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Atelierul Cameliei
Stabilirea domiciliului in strainatate Icon_minitimeJoi Dec 05, 2019 7:11 am Scris de Cami Luigia

» Atelierul Nusei-2
Stabilirea domiciliului in strainatate Icon_minitimeJoi Dec 05, 2019 7:10 am Scris de Cami Luigia

» La multi ani mamici (4)
Stabilirea domiciliului in strainatate Icon_minitimeJoi Mar 07, 2019 9:13 pm Scris de Cami Luigia

» Atelierul Corinei ( Corilex)
Stabilirea domiciliului in strainatate Icon_minitimeJoi Mar 07, 2019 9:09 pm Scris de Cami Luigia

» Atelierul Miha60
Stabilirea domiciliului in strainatate Icon_minitimeMar Mar 05, 2019 2:04 am Scris de NUSA

» Atelier 2018
Stabilirea domiciliului in strainatate Icon_minitimeLun Sept 24, 2018 5:53 am Scris de Cami Luigia

» Atelier pcinfo 2017
Stabilirea domiciliului in strainatate Icon_minitimeLun Iul 30, 2018 11:21 am Scris de Cami Luigia

» Atelier Caciulita
Stabilirea domiciliului in strainatate Icon_minitimeJoi Iul 19, 2018 6:24 am Scris de Cami Luigia

» Sa facem cunostinta (4)
Stabilirea domiciliului in strainatate Icon_minitimeMar Iul 10, 2018 11:01 pm Scris de Cami Luigia

SPONSORII NOSTRI
PRIETENII NOSTRI
 photo cooltext7499633341-1_zps31c9b917.jpg
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator


Stabilirea domiciliului in strainatate

+4
laly
gabyta
mami_de_gemeni(mihaela)
Daria
8 participanți

In jos

Stabilirea domiciliului in strainatate Empty Stabilirea domiciliului in strainatate

Mesaj  Daria Mar Ian 08, 2013 1:49 pm

Stabilirea domiciliului in strainatate
Daria
Daria
administrator

Mesaje : 115
Data de inscriere : 01/01/2013

https://clubulnostru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Stabilirea domiciliului in strainatate Empty Re: Stabilirea domiciliului in strainatate

Mesaj  mami_de_gemeni(mihaela) Lun Ian 14, 2013 1:26 am

Pentru moment nu mi-am stabilit domiciliul in Germania. O voi face atunci cand trebuie sa imi schimb pasaportul.
Din lista actelor de care voi avea nevoie sunt:
- perimisul de sedere permanenta (fereizugikeit)
- hartia prin care m-am luat in evidenta la adresa unde locuim (anmeldung formular)
- certificatul de nastere si casatorie.
- renuntatea la cartea de identitate cu domiciliul din tara
Daca voi avea nevoie de alte documente am sa vi le comunic.
mami_de_gemeni(mihaela)
mami_de_gemeni(mihaela)
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 3338
Data de inscriere : 13/01/2013
Varsta : 44
Localizare : Stuttgart

https://www.facebook.com/HandmadeClothingbyMihaela

Sus In jos

Stabilirea domiciliului in strainatate Empty Re: Stabilirea domiciliului in strainatate

Mesaj  gabyta Lun Ian 14, 2013 2:31 am

mami_de_gemeni a scris:Pentru moment nu mi-am stabilit domiciliul in Germania. O voi face atunci cand trebuie sa imi schimb pasaportul.
Din lista actelor de care voi avea nevoie sunt:
- perimisul de sedere permanenta (fereizugikeit)
- hartia prin care m-am luat in evidenta la adresa unde locuim (anmeldung formular)
- certificatul de nastere si casatorie.
- renuntatea la cartea de identitate cu domiciliul din tara
Daca voi avea nevoie de alte documente am sa vi le comunic.
O sa primesti dubla cetatenie sau doar cea germana,,sau nu renunti la cetatenia romana?
gabyta
gabyta
Maestru
Maestru

Mesaje : 620
Data de inscriere : 13/01/2013
Varsta : 50
Localizare : Spania (Toledo) Romania (Sebes)

Sus In jos

Stabilirea domiciliului in strainatate Empty Re: Stabilirea domiciliului in strainatate

Mesaj  mami_de_gemeni(mihaela) Lun Ian 14, 2013 2:33 am

Nu renunt la cetatenia Romana. Imi voi face pasaport cu mentiunea Domiciliu in Strainatate.
Nu ma tenteaza sa aplic pentru cetatenia germana pentru moment. Mai degraba as aplica pentru cea italiana (a sotului).
mami_de_gemeni(mihaela)
mami_de_gemeni(mihaela)
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 3338
Data de inscriere : 13/01/2013
Varsta : 44
Localizare : Stuttgart

https://www.facebook.com/HandmadeClothingbyMihaela

Sus In jos

Stabilirea domiciliului in strainatate Empty Re: Stabilirea domiciliului in strainatate

Mesaj  gabyta Lun Ian 14, 2013 3:36 am

mami_de_gemeni a scris:Nu renunt la cetatenia Romana. Imi voi face pasaport cu mentiunea Domiciliu in Strainatate.
Nu ma tenteaza sa aplic pentru cetatenia germana pentru moment. Mai degraba as aplica pentru cea italiana (a sotului).
A,nu stiam ca poti sa faci pasaport romanesc cu domiciuliul in strainatate.Acuma eu oricum nu pot deoarece am casa in Rom ,,,nici eu deocamdata nu optez ptr cetatenia spaniola deoarece nu ni-o da dubla ,trebuie sa renunt la cea romana,,si am zis ca pana Lucya nu e majora sa aleaga ea ce vrea (adica sa ramana cu cetatenia romana sau cu cea spaniola) nici eu nu decid nimic,,,dar cine stie,,,,,nu vezi cum se schimba toate ,,de la o zi la alta....
gabyta
gabyta
Maestru
Maestru

Mesaje : 620
Data de inscriere : 13/01/2013
Varsta : 50
Localizare : Spania (Toledo) Romania (Sebes)

Sus In jos

Stabilirea domiciliului in strainatate Empty Re: Stabilirea domiciliului in strainatate

Mesaj  mami_de_gemeni(mihaela) Lun Ian 14, 2013 3:49 am

PEste 5 zile pot posta link-uri esterne si o sa il postez pe cel de la evidenta populatiei unde m-am interesat eu ce si cum, unde si cand.
Nemtii sunt pro dubla cetatenie, dar nu vreau sa imi bat capul cu mii de hartii. Imi venea sa ma dau cu capul de pereti cand am depus dosarul sa ma casatoresc. Mi-a trebuit "translator" germana-italiana ca sa pot intelege ce vor astia de la mine. In 2009 inca nu stapaneam limba foarte bine si greu mi-a fost pe la autoritati.
Copii in momentul de fata au certificate de nastere atat romanesti cat si nemtesti. Pe cele italiene inca nu le-am cerut, sunt doar inregistrati la consulat si atat.
mami_de_gemeni(mihaela)
mami_de_gemeni(mihaela)
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 3338
Data de inscriere : 13/01/2013
Varsta : 44
Localizare : Stuttgart

https://www.facebook.com/HandmadeClothingbyMihaela

Sus In jos

Stabilirea domiciliului in strainatate Empty Re: Stabilirea domiciliului in strainatate

Mesaj  laly Mar Feb 12, 2013 3:42 pm

miha din cate vad la tine treaba e cam complicata
gabyta cand ai cerut cetatenia?eu am sa cer cetatenia cat de curand(sa vad cu timpul liber cum stau),cum sotul e spaniol nu o sa am prea multe probleme, sper,cel putin asa mi-au spus cei de la politie dar am sa m,a duc le registrul civil sa-mi dea toate datele
laly
laly
Maestru
Maestru

Mesaje : 504
Data de inscriere : 28/01/2013
Varsta : 42
Localizare : laly23perez@hotmail.com

Sus In jos

Stabilirea domiciliului in strainatate Empty Re: Stabilirea domiciliului in strainatate

Mesaj  gabyta Mier Feb 13, 2013 2:39 am

laly a scris:miha din cate vad la tine treaba e cam complicata
gabyta cand ai cerut cetatenia?eu am sa cer cetatenia cat de curand(sa vad cu timpul liber cum stau),cum sotul e spaniol nu o sa am prea multe probleme, sper,cel putin asa mi-au spus cei de la politie dar am sa m,a duc le registrul civil sa-mi dea toate datele
Laly draga mea , eu inca nu am cerut cetatenia,datorita faptilui ca trebuie sa renunt la a mea si inca nu sunt pregatita,oricum eu cetatenia o ceream dupa vechimea mea aici in Spania si nu dupa sot ca noi inca nu suntem casatoriti legal,doar ,,pareja de hecho,,.in Vara asta daca merg acasa am sa pregatesc actele si cred ca ne casatorim anu ce vine ca eu anu ast nu am vrut,,nu imi place mie 2013,,am asa un fix cu 13. amuzat ,dragu meu zice ca doar trag de timp nu ca as avea eu ceva cu 13. amuzat
Dar daca ceri cetatenia dupa el,,,sigur nu o sa ai nici o problema,,ce nu stiu este daca v-a trebui sa astepti tot vreo 2 ani pana o primesti sau ti-o da mai repede,,inca nu m-am documentat in privinta asta. pupici
gabyta
gabyta
Maestru
Maestru

Mesaje : 620
Data de inscriere : 13/01/2013
Varsta : 50
Localizare : Spania (Toledo) Romania (Sebes)

Sus In jos

Stabilirea domiciliului in strainatate Empty Re: Stabilirea domiciliului in strainatate

Mesaj  mimisor Joi Mai 30, 2013 11:28 pm

mami_de_gemeni(mihaela) a scris:PEste 5 zile pot posta link-uri esterne si o sa il postez pe cel de la evidenta populatiei unde m-am interesat eu ce si cum, unde si cand.
Nemtii sunt pro dubla cetatenie, dar nu vreau sa imi bat capul cu mii de hartii. Imi venea sa ma dau cu capul de pereti cand am depus dosarul sa ma casatoresc. Mi-a trebuit "translator" germana-italiana ca sa pot intelege ce vor astia de la mine. In 2009 inca nu stapaneam limba foarte bine si greu mi-a fost pe la autoritati.
Copii in momentul de fata au certificate de nastere atat romanesti cat si nemtesti. Pe cele italiene inca nu le-am cerut, sunt doar inregistrati la consulat si atat.
pai miha asta ce inseamna ca ai tai copii au dubla cetatenie?nemteasca si romaneasca?
mimisor
mimisor
Avansat.
Avansat.

Mesaje : 419
Data de inscriere : 31/01/2013
Varsta : 39

Sus In jos

Stabilirea domiciliului in strainatate Empty Re: Stabilirea domiciliului in strainatate

Mesaj  mami_de_gemeni(mihaela) Joi Mai 30, 2013 11:59 pm

Draga mea au tripla cetatienie gemrna, romana si italiana. Pana la 18 ani au timp sa decida pe care le doresc in final. Mai nou statul german prefera naturalizarea copiilor nascuti pe teritoriul lor din familii mixte.
Acte in sine au numai romanesti si germane (certificatele de nastere) si pasaport nemtesc.
mami_de_gemeni(mihaela)
mami_de_gemeni(mihaela)
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 3338
Data de inscriere : 13/01/2013
Varsta : 44
Localizare : Stuttgart

https://www.facebook.com/HandmadeClothingbyMihaela

Sus In jos

Stabilirea domiciliului in strainatate Empty Re: Stabilirea domiciliului in strainatate

Mesaj  Irene Simon Mier Noi 12, 2014 3:42 pm

Mihaela,de cand timp esti in Germania? Eu locuiesc langa Frankfurt. Ai vrea sa imi dai ceva detalii despre ce si cum se face cu cetatenia asta? Trebuie sa ai cetatenie germana din tara? Adica sa fii nascut in Romania din parinti germani? Multumesc !
Irene Simon
Irene Simon
Membru.
Membru.

Mesaje : 121
Data de inscriere : 28/10/2014
Varsta : 44
Localizare : Wiesbaden,Germania

https://www.youtube.com/channel/UC9wWHiKxNkzO8UEMppDt4zQ/videos

Sus In jos

Stabilirea domiciliului in strainatate Empty Re: Stabilirea domiciliului in strainatate

Mesaj  Christeli Mier Noi 12, 2014 8:54 pm

Iertata-mi fie interventia...Irene, intra pe site-ul ambasadei romane de acolo. Ai grija doar ca statul german, din cate stiu eu, nu accepta dubla cetatenie dar
Christeli
Christeli
Avansat.
Avansat.

Mesaje : 403
Data de inscriere : 22/05/2014
Varsta : 49
Localizare : Germania

Sus In jos

Stabilirea domiciliului in strainatate Empty Re: Stabilirea domiciliului in strainatate

Mesaj  Carmen-Tzep Joi Noi 13, 2014 1:12 am

Ba da!
Carmen-Tzep
Carmen-Tzep
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1964
Data de inscriere : 05/12/2013
Varsta : 68
Localizare : depinde de imprejurari si dorinte

Sus In jos

Stabilirea domiciliului in strainatate Empty Re: Stabilirea domiciliului in strainatate

Mesaj  Christeli Joi Noi 13, 2014 1:15 am

Acu' lamureste un om batran, te rog! dar
Christeli
Christeli
Avansat.
Avansat.

Mesaje : 403
Data de inscriere : 22/05/2014
Varsta : 49
Localizare : Germania

Sus In jos

Stabilirea domiciliului in strainatate Empty Re: Stabilirea domiciliului in strainatate

Mesaj  Carmen-Tzep Joi Noi 13, 2014 2:12 am

Tu vrei totul mura-n gura Stabilirea domiciliului in strainatate 3928416780 , iaca ici si daca-i dai o cafea lui "Mr. Goagle" iti spune el multe de prin toate partile! amuzat
Carmen-Tzep
Carmen-Tzep
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1964
Data de inscriere : 05/12/2013
Varsta : 68
Localizare : depinde de imprejurari si dorinte

Sus In jos

Stabilirea domiciliului in strainatate Empty Re: Stabilirea domiciliului in strainatate

Mesaj  Christeli Joi Noi 13, 2014 2:19 am

Multzam fain, Carmen, acush sunt lamurita....nu stiam ca in cazul celor de natie romana este asa....mie mi se spusese ca ,,generaliceste vorbind'' nu se accepta. Multumesc oricum, acum stiu si eu dar
Christeli
Christeli
Avansat.
Avansat.

Mesaje : 403
Data de inscriere : 22/05/2014
Varsta : 49
Localizare : Germania

Sus In jos

Stabilirea domiciliului in strainatate Empty Re: Stabilirea domiciliului in strainatate

Mesaj  Carmen-Tzep Joi Noi 13, 2014 2:36 am

Cu placere, poate-ti este de folos! Stabilirea domiciliului in strainatate 3744644799
Carmen-Tzep
Carmen-Tzep
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1964
Data de inscriere : 05/12/2013
Varsta : 68
Localizare : depinde de imprejurari si dorinte

Sus In jos

Stabilirea domiciliului in strainatate Empty Re: Stabilirea domiciliului in strainatate

Mesaj  Christeli Joi Noi 13, 2014 2:37 am

Carmen, sper sa nu fie cazul, inca ma lupt cu cea de aici... dar
Christeli
Christeli
Avansat.
Avansat.

Mesaje : 403
Data de inscriere : 22/05/2014
Varsta : 49
Localizare : Germania

Sus In jos

Stabilirea domiciliului in strainatate Empty Re: Stabilirea domiciliului in strainatate

Mesaj  Irene Simon Joi Noi 13, 2014 9:32 am

Multumesc! M-am lamurit si eu acum! dar
Irene Simon
Irene Simon
Membru.
Membru.

Mesaje : 121
Data de inscriere : 28/10/2014
Varsta : 44
Localizare : Wiesbaden,Germania

https://www.youtube.com/channel/UC9wWHiKxNkzO8UEMppDt4zQ/videos

Sus In jos

Stabilirea domiciliului in strainatate Empty Re: Stabilirea domiciliului in strainatate

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum