Clubul Nostru.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Atelierul Cameliei
Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 05, 2019 7:11 am Scris de Cami Luigia

» Atelierul Nusei-2
Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 05, 2019 7:10 am Scris de Cami Luigia

» La multi ani mamici (4)
Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mar 07, 2019 9:13 pm Scris de Cami Luigia

» Atelierul Corinei ( Corilex)
Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mar 07, 2019 9:09 pm Scris de Cami Luigia

» Atelierul Miha60
Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 05, 2019 2:04 am Scris de NUSA

» Atelier 2018
Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Icon_minitimeLun Sept 24, 2018 5:53 am Scris de Cami Luigia

» Atelier pcinfo 2017
Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 30, 2018 11:21 am Scris de Cami Luigia

» Atelier Caciulita
Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 19, 2018 6:24 am Scris de Cami Luigia

» Sa facem cunostinta (4)
Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iul 10, 2018 11:01 pm Scris de Cami Luigia

SPONSORII NOSTRI
PRIETENII NOSTRI
 photo cooltext7499633341-1_zps31c9b917.jpg
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator


Copilul meu la gradinita.

+7
Alina MM
pcinfo
ildi
bilexa
Victoria.
mami_de_gemeni(mihaela)
Daria
11 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  pcinfo Joi Feb 07, 2013 1:13 am

Mirela iubita, nu e cazul sa disperi. Daca nu sunt ptobleme neurologice in rest se rezolva. Vecinul meu nu vorbea deloc pana la 3 ani jumate, abia de gangurea. Pe la 4 ani a inceput sa vorbeasca, si a vorbit destul de corect de la bun inceput. Vezi fiecare copil cu gradul lui de dezvoltare. Trebuie sa-i acordati multa rabdare, povestiti mult cu ea, spuneti-i multe povesti, si sa fie tot timpul inconjurata de copii de varsta ei (l;a gradi, in parc etc), si isi va da drumul.
pcinfo
pcinfo
administrator

Mesaje : 4539
Data de inscriere : 12/01/2013
Varsta : 52
Localizare : Sibiu - Romania

http://www.pc-info.ro

Sus In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  mami_de_gemeni(mihaela) Joi Feb 07, 2013 1:45 am

Nu o sa imi fie greu, caci atunci cand Antonia a ramas pentru scurta perioada fara scutec, gemenii se tineau dupa ea cand mergea la olita. Tind sa cred ca si acum va fi la fel, e de ajuns unul sa ceara la olita ca e urmat de ceilalti doi.
Si eu sustin ceea ce zice Carmen. Cu siguranta daca e in permanenta pe langa copii isi va da drumu la vorba. Antnia a fost de mica printre copii, insa a inceput sa vorbeasca foarte tarziu cand a intrat la gradi.
mami_de_gemeni(mihaela)
mami_de_gemeni(mihaela)
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 3338
Data de inscriere : 13/01/2013
Varsta : 44
Localizare : Stuttgart

https://www.facebook.com/HandmadeClothingbyMihaela

Sus In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  Alina MM Joi Feb 07, 2013 1:48 am

Bogdan a fost un copil precoce de la inceput... la nici 10 luni umbla, la 1 an si 10 luni am lasat pampersul definitiv, vorbit destul de corect de la inceput ( mai putin pe R cu care si azi mai avem probleme in unele cuvinte). Dar la 4 ani, la recomandarea unui medic i-am dat pentru pofta de mancare - PERITOL. Si din acel moment a inceput calvarul... enurezisul.... Erau nopti in care il trecea pe el, chiar daca inainte de culcare facea ... si au fost muuuulte astfel de nopti. Il trezeam in jur de 12.30 - 1.00 noaptea sa faca din nou, uneori apucam, alteori era deja tarziu... De cateva ori s-a intamplat si la gradinita in timpul somnului... sa nu va explic ce suparat era, ii era rusine de ceilalti copii care radeau de el...
Am consultat medici pentru asta, insa nu ne-au dat nimic, ziceau ca isi va reveni singur . Acum, sa nu zic intr-un ceas rau, e bine, nu se mai intampla decat foooarte rar - odata la cateva luni. Avem in continuare sub cearceaf aleza ( paturica gen pampers ce se pune si sub bolnavi), pentru orice eventualitate.
Nu disperati in privinta vorbitului, incet isi vor reveni si uneori va veti dori sa mai si taca. Aveti incredere in ei, sustineti-i cu orice si in plus, ceea ce pentru ei conteaza fffffff mult, trebuie laudati pentru orice reusita cat de mica si sustinuti.
Multa bafta si reusite pupici pupici



Alina MM
Alina MM
administrator

Mesaje : 8804
Data de inscriere : 15/01/2013
Varsta : 47
Localizare : Somcuta Mare, Maramures

Sus In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  mami_de_gemeni(mihaela) Joi Feb 07, 2013 1:55 am

Si eu folosesc aleza, cu siguranta o sa folosesc mai intens cand scoatem scutecele.
Fratele meu se scapa in pat pe el cand era mic pana aproape de varsta scolii. Nu mai stia mama ce sa ii faca sa il ajute sa scape de acest blocaj fixat in mintea lui, insa cu rabdare si incredere in fortele lui proprii a reusit sa scape de acest blocaj si de atunci nu s-a mai scapat pe el.
mami_de_gemeni(mihaela)
mami_de_gemeni(mihaela)
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 3338
Data de inscriere : 13/01/2013
Varsta : 44
Localizare : Stuttgart

https://www.facebook.com/HandmadeClothingbyMihaela

Sus In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  tunderke Dum Feb 10, 2013 6:27 am

Cu Timi am scapat destul de repede de pampers, cand avea 1 an jumate eu am inceput lucrul si ea a ramas cu sotul inainte de masa si socrul dupamasa, cand nu eram la lucru, socrul nu stia sa-i puna pampersul asa ca ramanea fara, cand eram acasa o puneam la olita, si dupa 2 ani si cateva luni, eu fiind in vacanta am scapat de tot de pampers, la 2 ani si 7 luni a inceput gradinita si o duceam fara pampers si nu a avut deloc accidente, de vorbit nu mai tin minte exact, dar cand a inceput gradinita vorbea destul de bine, te puteai intelege cu ea. Erika acum la aproape 2 ani inca are pampers, se mai ceara ea, dar se mai scapa, cateva zile dimineata zicea cand trebuia sa faca caca, in prima m-a distrat ca nu am inteles ce vrea, tot zicea caca, eu o intrebam ca are caca sa o schimb, ea nu, nu, si ii zic ca nu inteleg ce vrea si atunci mi-a zis caca bibi (asa ii zice la olita), am pus-o pe olita si a facut, sa vedeti ce bucuroasa era, acum iar nu zice, sau zice cand deja e tarziu, pentru pipi se cere, dar nu mai vrea la olita numai la wc, ca o vede pe Timi. Acum astept sa vina vara si cum o sa fim mult afara in curte o sa o las fara pampers, ca de la toamna poate o dau la gradi.
Cu vorbitul stam bine, spune orice, numai nu le spune corect.

Mirela multa multa rabdare, o sa treceti peste toate.
tunderke
tunderke
moderator

Mesaje : 1430
Data de inscriere : 16/01/2013
Varsta : 43
Localizare : Aiud

Sus In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  Vizitato Dum Feb 10, 2013 6:50 am

mami_de_gemeni a scris:De ce nu o dai pe fata la gradi si iti cauti un loc de munca si tu. Undeva in apropierea satului.
Stiu cat este de greu, dar poti face aduce un venit chiar practicand ceea ce iti place cel mai mult, lucrul manual.
La mine cea mare a reinceput sa mearga la gradi si deja ma simt putin mai libera. Cand sunt toti acasa parca-i un razboi in casa (tipetele urelete, rasete).
este la gradinita fatita dar cu locul de munca zici caa sunt legata de maini si picioaer ea fiind la gradinita cu program normal, si mama e buba in casa asta deaorece de cate ori i spun ca ma voi duce sa lucrez imi spune si copii? ca nu sta ca ei mia zis iai facut crestei eu la varta mea te am avut la 22 de ani da la mine sincer sa oprit timpul in loc. Tin minte ca buni pe mine ma crescut de la 6 ani si unde mai pui ca avea si dansa servici ia nu a zis nicioadata i ai facut crestei :$_:

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  mami_de_gemeni(mihaela) Dum Feb 10, 2013 10:08 am

Ufff, imi pare rau sa aud asta. Cred ca este totusi mai bine sa iti gasesti si tu un loc de munca pentru a va ajuta mai bine cu cheltuielile familiei. Este greu cand stai in aceasi casa sau vecini cu parintii sau socri.
Mama mereu imi spune ca ii pare rau ca am plecat asa de departe de ea. Ar fi venit de buna voie sa stea cu copii ca eu sa merg la munca. Insa acum ma descurc destul de bine singura. Sotul lucreaza 3 zile pe saptamana si Antonia e la gradi cu program normal de la 8-16 ceea ce imi permite sa fac cate ceva prin casa, sa gatesc si sa ii culc 1-2 ore pe gemeni pana vine ora de mers la gradi sa o luam pe cea mare.
mami_de_gemeni(mihaela)
mami_de_gemeni(mihaela)
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 3338
Data de inscriere : 13/01/2013
Varsta : 44
Localizare : Stuttgart

https://www.facebook.com/HandmadeClothingbyMihaela

Sus In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  pcinfo Dum Feb 10, 2013 11:14 am

Lasa Ruxi nu dispera, va veti descurca si fara ajutorul parintilor. Pe mine si pe fratele meu ne-au crescut parintii singuri, nu au avut ajutor de la nimeni, iar mama a trebuit sa renunte la servici pentru a avea grija de noi. A fost tare greu pentru ea, tot greul in casa il ducea ea, si culmea ea era si "contabilul" casei, dramuia banii sa ne ajunga la toate. Saraca asa cum a fost ea femeie simpla cu 4 clase primare, ne-a crescut cu mult drag, si a avut numai bucurii din partea noastra si atat sa sti ca as face orice sa o mai pot avea langa mine...... a insemnat totul pentru mine si fratele meu.....
pcinfo
pcinfo
administrator

Mesaje : 4539
Data de inscriere : 12/01/2013
Varsta : 52
Localizare : Sibiu - Romania

http://www.pc-info.ro

Sus In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  mariana71 Dum Feb 10, 2013 12:23 pm

Of ,cred ca e greu cand nu ai ajutor din partea parintilor si mai ales a mamei ,cand ai copii. Eu stau departe de mama ,dar m-ar fi ajutat fara doar si poate ,cu toate ca am si o sora bolnava.Se intampla ca mai lasam fetele la ei zile in sir,mai ales pe cea mare in vacante, ca cea mica tragea cu casa amuzat . Dar mult ajutor l-am avut de la soacra si inca il am ,ca daca noi am venit incoace ,fetele au ramas cu ea si cand am vrut sa le aducem si pe ele ,cam dupa un an,nu au vrut si pace :+#: .
Eu ma gandesc cu groaza cand voi avea si eu nepoti, ca nu stiu cum o sa rezist departe de ei,si fara sa dau o mana de ajutor fetelor sa ii creasca .
mariana71
mariana71
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1380
Data de inscriere : 06/02/2013
Varsta : 53
Localizare : Padova-Italia

Sus In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  mami_de_gemeni(mihaela) Dum Feb 10, 2013 3:26 pm

Mariana te inteleg perfect. Eu am facut am adus-o aici pe mama cand i-am nascut pe gemeni de m-a ajutat. Timp de 4 luni s-a ocupat atat de cea mare sa nu se simta neglijata cat si de gemeni. Ma ajuta la baita, la dat biberoane, chiar si la schimbat de scutece (spre uimirea mea s-a priceput de minune cu toate ca pe vremea cand noi eram bebei nu existau).
Cu ajutorul lui Dumnezeu vei reusi la timpul respectiv sa le acorzi sprijinul tau fizic sau moral. :@(: pupici
mami_de_gemeni(mihaela)
mami_de_gemeni(mihaela)
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 3338
Data de inscriere : 13/01/2013
Varsta : 44
Localizare : Stuttgart

https://www.facebook.com/HandmadeClothingbyMihaela

Sus In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  Victoria. Lun Feb 11, 2013 1:22 am

Eu am 3 copii si mam descurcat si ma descurc singura,,pina si la ginecolog am fost cu Robert dupa mine(a ramas pe hol stind de vorba cu o doamna).
Cand vad mamici cu copii mici ma ia groza amintindumi prin ce am trecut..Dar acum fetele sunt mari,,baiatul si el a mai crescut,,deci am scapat. Very Happy
Victoria.
Victoria.
administrator fondator

Mesaje : 8112
Data de inscriere : 03/01/2013
Varsta : 44

http://margelitcrosetat.blogspot.ro/

Sus In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  mami_de_gemeni(mihaela) Lun Feb 11, 2013 1:26 am

Asa e Victoria, e greu cand tre sa mergem la programari pentru noi cu copii dupa noi. Si eu am fost nevoita de multe ori sa merg cu Antonia cand era mica la dentist, ginecolog sau alt medic.
mami_de_gemeni(mihaela)
mami_de_gemeni(mihaela)
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 3338
Data de inscriere : 13/01/2013
Varsta : 44
Localizare : Stuttgart

https://www.facebook.com/HandmadeClothingbyMihaela

Sus In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  Vizitator Mier Mar 20, 2013 3:43 am

am si eu un baietel cu numele david care merge de anul trecut la camin de 8 ore. toate bune si frumoase daca nu ar raci asa repede . cand il duc luni la gradi este sanatos iar pe joi, vineri incepe tusea si raceala.i-am dat de toate, nu stiu ce sa-i mai fac .acum face injectii cu ampicilina.poate se deschide un topic cu sfaturi pentru copii. nu mananca mai nimic, voi ce le dati pentru pofta de mancare?

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  mami_de_gemeni(mihaela) Lun Mai 20, 2013 1:58 am

Dragelor, am placerea sa va arat ceva poze facute la gradi Joi cand am participat la o activitate impreuna cu parintii - Tema principala - Impactul instrumentelor media in viata copiilor nostri. Educatoarea a dorit sa realizeze un filmulet in care pritagonistii principali sunt copii jucand o piesa adhoc cu tema iubirea.
Restul pozelor sunt in ablumul meu de pe Fb.
Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 942287_462723807143348_1722925078_n
Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 972295_462723983809997_586910615_n
Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 419661_462724000476662_1306837414_n
mami_de_gemeni(mihaela)
mami_de_gemeni(mihaela)
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 3338
Data de inscriere : 13/01/2013
Varsta : 44
Localizare : Stuttgart

https://www.facebook.com/HandmadeClothingbyMihaela

Sus In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  mariana71 Lun Mai 20, 2013 3:38 am

Ce dragalasi sunt ! :@(: :@(: :@(: :@(: :@(:
mariana71
mariana71
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1380
Data de inscriere : 06/02/2013
Varsta : 53
Localizare : Padova-Italia

Sus In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  ildi Lun Mai 20, 2013 6:29 am

ce frumosi! pupici
ildi
ildi
administrator

Mesaje : 10146
Data de inscriere : 12/01/2013
Localizare : italia-livorno, cu inima in timisoara

Sus In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  Victoria. Dum Mar 09, 2014 11:04 am

Sunt tare dragalasi micutii  :@(: Venim si noi cu o pozica de la gradinita..
Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 1457574_428341263954970_1302391633_n
Victoria.
Victoria.
administrator fondator

Mesaje : 8112
Data de inscriere : 03/01/2013
Varsta : 44

http://margelitcrosetat.blogspot.ro/

Sus In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  ildi Dum Mar 09, 2014 11:12 am

ia uite robert unde s-a ascuns. pupici
ildi
ildi
administrator

Mesaje : 10146
Data de inscriere : 12/01/2013
Localizare : italia-livorno, cu inima in timisoara

Sus In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  Victoria. Dum Mar 09, 2014 11:17 am

Ildi.  pupici 
Robert la cat de mamos este nu ma asteptam sa fie atras atit de tare de gradinita,, desi se trezeste la 6 dimineata e tare binedispus..Adora copii,adora doamnele educatoare care sunt super-mega dragute.
Victoria.
Victoria.
administrator fondator

Mesaje : 8112
Data de inscriere : 03/01/2013
Varsta : 44

http://margelitcrosetat.blogspot.ro/

Sus In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  loriss54 Dum Mar 09, 2014 12:05 pm

Niste minuni, care ne fac fericiti! Sa va traiasca si in fiecare zi sa va alunge tristeti strecurate in vietile voastre!
loriss54
loriss54
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 6265
Data de inscriere : 28/08/2013
Varsta : 63

Sus In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  Alina MM Dum Mar 09, 2014 12:31 pm

Pupici lui Robert! Vazand poza mi-au venit in minte Amintirile lui Creanga... "iesi copile cu parul balai si rade la soare , doar s-o indrepta vremea"  pupici pupici pupici 
Alina MM
Alina MM
administrator

Mesaje : 8804
Data de inscriere : 15/01/2013
Varsta : 47
Localizare : Somcuta Mare, Maramures

Sus In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  Lili P Dum Mar 09, 2014 1:20 pm

ride ride Victoria eu prima data nu l-am vazut pe Robert si ma gandeam ca vrei sa ne arati sala  ride ride , abia cand am citit ce a scris Ildi:„ ia uite-l pe Robert unde s-a ascuns”, m-am uitat mai cu atentie sa-l vad unde e...  ride ride ride pupici frumuselului.  :!q: :!q: :!q: 
Lili P
Lili P
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1287
Data de inscriere : 28/01/2013
Varsta : 54
Localizare : DE

Sus In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  Victoria. Lun Mar 10, 2014 1:14 am

Multumesc fetele.. :$+: :$+: :$+: 
Lili bine ca nu l-ai cautat pe sub bancute  ride :$+: 
Victoria.
Victoria.
administrator fondator

Mesaje : 8112
Data de inscriere : 03/01/2013
Varsta : 44

http://margelitcrosetat.blogspot.ro/

Sus In jos

Copilul meu la gradinita. - Pagina 2 Empty Re: Copilul meu la gradinita.

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum