Clubul Nostru.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Atelierul Cameliei
Sapunuri, creme, lotiuni homemade Icon_minitimeJoi Dec 05, 2019 7:11 am Scris de Cami Luigia

» Atelierul Nusei-2
Sapunuri, creme, lotiuni homemade Icon_minitimeJoi Dec 05, 2019 7:10 am Scris de Cami Luigia

» La multi ani mamici (4)
Sapunuri, creme, lotiuni homemade Icon_minitimeJoi Mar 07, 2019 9:13 pm Scris de Cami Luigia

» Atelierul Corinei ( Corilex)
Sapunuri, creme, lotiuni homemade Icon_minitimeJoi Mar 07, 2019 9:09 pm Scris de Cami Luigia

» Atelierul Miha60
Sapunuri, creme, lotiuni homemade Icon_minitimeMar Mar 05, 2019 2:04 am Scris de NUSA

» Atelier 2018
Sapunuri, creme, lotiuni homemade Icon_minitimeLun Sept 24, 2018 5:53 am Scris de Cami Luigia

» Atelier pcinfo 2017
Sapunuri, creme, lotiuni homemade Icon_minitimeLun Iul 30, 2018 11:21 am Scris de Cami Luigia

» Atelier Caciulita
Sapunuri, creme, lotiuni homemade Icon_minitimeJoi Iul 19, 2018 6:24 am Scris de Cami Luigia

» Sa facem cunostinta (4)
Sapunuri, creme, lotiuni homemade Icon_minitimeMar Iul 10, 2018 11:01 pm Scris de Cami Luigia

SPONSORII NOSTRI
PRIETENII NOSTRI
 photo cooltext7499633341-1_zps31c9b917.jpg
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator


Sapunuri, creme, lotiuni homemade

+12
natya
tunderke
adelinacomanescu
viorica
Victoria.
mimiady63
mami_de_gemeni(mihaela)
mariana71
gabyta
Alina MM
ildi
miha1950
16 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  miha1950 Sam Dec 07, 2013 1:14 pm

Acest atelier este momentan neproductiv, din motive de ...stare de spirit!
Eu sunt o persoana alergica, o alergie mostenita pe linie materna si transmisa la fel.Si copiii mei si nepotii, ne mostenesc.Ciudatenia este ca nici la mama si nici la mine nu se stie alergenul!
In urma cu cinci ani am folosit un lapte de corp, de pe urma caruia m-am ales cu op internare la urgente, cu TA 21/12, ce a speriat dr de familie ( alergiile provoaca TA, motiv pt catre toate antihistaminicele sunt hipotensive).
A fost o forma ciudata, bratele, coapsele-partea interna-fiind la un moment dat aproape visinii, iar in urma tratamentului s-a format o crusta maronie, care se exfolia ca la sarpele boa!

Ei bine, acesta a fost factorul care a declansat interesul pt prepararea unor produse de igiena si de intretinere de catre mine.Cel putin daca mor, mor din cauza mea, nu a altora!

Si asa a inceput odiseea sapunareasca.
A fost mai intai documentarea.Am citit tot ce am gasit pe net in romana si franceza.
Ustensilele le aveam, cu exceptia  termometrului, dar prin metoda " la temperatura camerei" se poate si fara.
Mi-am facut o lista cu cele necesare, dar drumul de la dorinta la fapta a fost lung, pentru ca la noi, procurarea ingredientelor necesare este o mare, mare aventura, aventura pe care o continui si in prezent....
Si cum nerabdarea ma cuprinsese, am facut primul sapun cu ce aveam la indemana. Ulei de masline extravirgin...Ce puteam sa fac doar cu el? Un sapun de Castille...Dar parca mi se parea prea simpla compozitia-si, din prima, m-am hotarat sa fac schimbari! Asa ca am  dizolvat soda ( alta poveste, pe care am sd-o dezvalui mai jos) intr-o infuzie de galbenele, am adaugat la trace ulei de ricin, putin lapte integral de vaca si...o lingura buna de miere. Habar n-aveam la momentul respectiv ca ...incepatoarele mai au de asteptat in ceea ce priveste folosirea mierei de albine!
Si cand te gandesti ca soda mea abia avea 70% Na OH.....dar mi-am amintit de regula de trei simpla si am pus cantitatea rezultata in urma calculului.Soda nu se dizolva ca lumea, ramaneau solzi intregi la fundul borcanului....
Sa fi fost norocul incepatorului???? Pentru ca a iesit un sapun foarte fin,care face o spuma densa, este  aromat,  datorita coajei de lamaie....si poate fi folosit atat de bebelusi cat si de viitoarele mamici, caci nu contine uleiuri esentiale.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Printre primele mele sapunuri:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sapun cu ciocolata alba, suc de portocale si ulei de catina

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sapun cu galbenele.Contine:uleiuri vegetale saponificate, ghee ( unt clarifiat),  infuzie si petale de galbenele, miere si propolis

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sapun fin, exfoliant cu lavanda si seminte de mac. Contine uleiuri saponificate de cocos, palmier,masline si orez, seminte de mac, violet de gentiana si UE lavanda.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sapun cu menta si ceai verde
Sapun racoritor. Contine uleiuri saponificate de cocos, masline si orez, infuzie de ceai verde, coaja de lamaie si UE de menta, levantica si rozmarin.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Cafeaua "dementa"! Sapun exfoliant, revigorant. Contine uleiuri saponificate de masline, cocos, palmier, floareasoarelui, infuzie de cafea, cafea macinata, zat, boabe si UE de menta.Excelent pt bucatarie: absoarbe mirosuriled e ceapa, usturoi, peste!

Continui intr-o noua postare, ca sa nu am probleme cu calc.
miha1950
miha1950
Maestru
Maestru

Mesaje : 864
Data de inscriere : 30/08/2013
Varsta : 73
Localizare : Maramures

http://magisavon.blogspot.com

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  ildi Sam Dec 07, 2013 1:19 pm

miha,am citit intr-un suflet tot,stii car-mi place cel mai mult?cel cu mac .Sapunuri, creme, lotiuni homemade 2271520228
ildi
ildi
administrator

Mesaje : 10146
Data de inscriere : 12/01/2013
Localizare : italia-livorno, cu inima in timisoara

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  miha1950 Sam Dec 07, 2013 1:46 pm

Da, si mie mi-a placut cel cu mac la vremea lui.Mai pun cateva.Pe parcurs mi-am imbunatatit tehnica, am folosit ingrediente mai fine.Inca din prima serie-a incepatorului!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Miere & Scortisoara
Sapun cu ceara de albine, miere, uleiuri vegetale de cocos, masline si palmier.Miroase a turta dulce.....

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ciocolata, scortisoara & shea si iasomie
contine ulei de masline, coicos,ssmburi de struguri, masline, unt de shea, cacao, UE scortisoara si iasomie.Un sapun care mi-a placut foarte mult.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Nuka Bijinse numeste acest sapun.In japoneza inseamna "esti frumoasa ca un bob de orez", acesta fiind un compliment, bobul de orez reprezentand calitatile unui ten perfect in conceptia lor.M-am documentat mult pentru acest sapun, dar a meritat.Este preferatul fiicei mele.
Sapun cu ulei de tarate de orez, apa de orez, faina de orez, argila rosie , unt de shea

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Fraiche savon-sapun cu uleiuri saponificate de cocos, masline, samburi de struguri, ricin si tarate de orez, argila violet, UE lavanda si lamaie

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
sapun hidratant cu pere, ulei esential de bergamot si scortisoara, toate naturale. Cat despre miros......
Cu acesta am inceput o serie de sapunuri cu fructe,altele cu legume-rosii, castraveti,,alltele au fost sapunuri medicinale-antiacneice-. A urmat apoi interesul pentru originalitatea prezentarii...
Am sa continui maine cu alte imagini.
In orice caz ai reusit sa ma intorci intr-o lume pe care am parasit-o de aproape un an.Nu stiu daca voi mai reveni, dar daca o voi face ma voi limita doar la sapunurile pe care le folosesc eu si cei din jurul meu.E usor de zis, dar greu de facut.E ca la saluri! faci unul, iti place si deja visezi la urmatorul.Te trezesti noaptea cu o idee de prezentare.Musai sa o aplici!
Cu exceptia retetei primului sapun, pe care dupa cum s-a vazut tot nu am respectat-o in totalitate, restu retetelor mi le-am creat eu.Exista un calculator carte-ti indica cntitatile necesare, dar si proprietatile sapunului.Trebuie sa lucrezi la cantitati pana ce sapunul are proprietatile dorite, perfecte!

Va urma!
Insa sunt foarte scumpe ingredientele.
miha1950
miha1950
Maestru
Maestru

Mesaje : 864
Data de inscriere : 30/08/2013
Varsta : 73
Localizare : Maramures

http://magisavon.blogspot.com

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  Alina MM Sam Dec 07, 2013 1:52 pm

Wooow. ce de sortimente. arata intr-un fel anume, iti vine sa le gusti nu sa le folosesti la spalat Sapunuri, creme, lotiuni homemade 1369150903 Sapunuri, creme, lotiuni homemade 1369150903 Sapunuri, creme, lotiuni homemade 1369150903 
Alina MM
Alina MM
administrator

Mesaje : 8804
Data de inscriere : 15/01/2013
Varsta : 47
Localizare : Somcuta Mare, Maramures

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  gabyta Sam Dec 07, 2013 1:54 pm

Am inceput sa citesc si clar,,,,nu m-am putut abtine sa nu citesc tooooot !
Felicitari draga mea ,,, ai manute de aur ,, ce iasa din mainile tale ,,,sincer ,,jos palaria ,,eu nu stiu daca as avea in primul rand rabdare sa fac asemenea sapunuri ,,faceam si eu cu mami dar clasicul sapun de casa ,,,nimic mai mult . Am sa urmaresc cu mare interés topicul . Mult spor in continuare si multa sanatate .
Cel cu mac m-a impresionat mult si pe mine . bravo bravo bravo Sapunuri, creme, lotiuni homemade 2271520228  Sapunuri, creme, lotiuni homemade 2632214629 
gabyta
gabyta
Maestru
Maestru

Mesaje : 620
Data de inscriere : 13/01/2013
Varsta : 50
Localizare : Spania (Toledo) Romania (Sebes)

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  miha1950 Sam Dec 07, 2013 2:57 pm

Ildi, Alina, gabyta, multumesc pt aprecieri.Maine-de fapt azi, voi continua postarile.
miha1950
miha1950
Maestru
Maestru

Mesaje : 864
Data de inscriere : 30/08/2013
Varsta : 73
Localizare : Maramures

http://magisavon.blogspot.com

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  Alina MM Sam Dec 07, 2013 2:59 pm

Abia astept :tzup: :tzup: Sapunuri, creme, lotiuni homemade 2865599960 
Alina MM
Alina MM
administrator

Mesaje : 8804
Data de inscriere : 15/01/2013
Varsta : 47
Localizare : Somcuta Mare, Maramures

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  mariana71 Sam Dec 07, 2013 3:54 pm

Wau ,am ramas placut surprinsa de indemanarea ta in prepara sapunuri . Si ce sapunuri .Felicitari si astept alte postari. bravo bravo bravo bravo bravo 
mariana71
mariana71
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1380
Data de inscriere : 06/02/2013
Varsta : 53
Localizare : Padova-Italia

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  Vizitator Sam Dec 07, 2013 10:43 pm

Sapunuri, creme, lotiuni homemade 2271520228 Sapunuri, creme, lotiuni homemade 2271520228 Sapunuri, creme, lotiuni homemade 2271520228 Sapunuri, creme, lotiuni homemade 2271520228 Wow sunt impresionata,am citi cu sufletul la gura,arata asa de bine si felul in care descrii tu....parca ii simt aroma.Mereu mi-am dorit sa fac sapunuri dar nu am avut curaj sa ma apuc.Am facut doar o crema de galbenele si un antiperspirant crema.
Felicitari!!!!!!!!!!

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  mami_de_gemeni(mihaela) Sam Dec 07, 2013 11:44 pm

Superbe sapunurile. Sapunuri, creme, lotiuni homemade 2271520228 Sapunuri, creme, lotiuni homemade 2271520228 Sapunuri, creme, lotiuni homemade 2271520228 
Ps. Am mutat acest topic la tine in Atelier si l-am redenumit Sapunuri.......
Asa e mai usor de gasit.
mami_de_gemeni(mihaela)
mami_de_gemeni(mihaela)
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 3338
Data de inscriere : 13/01/2013
Varsta : 44
Localizare : Stuttgart

https://www.facebook.com/HandmadeClothingbyMihaela

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  ildi Dum Dec 08, 2013 12:38 am

offf,miha,la cit sunt de pofticioasa,mai ales ultimul ma ducea cu gandul la o prajitura.stii ceva,ma bucur enorm ca am reusit sa te readuc in aceasta lume a sapunurilor,minunata zic eu.sa nu mai spun despre talentul tau de a le prezenta,parca le simt aromele.eu crede ca ceva,ceva tot voi incerca sa fac,chiar daca eu nu prea am rabdare la cantarit,iata de ce nu fac dulciuri.sigur ar iesi o catastrofa. suparat 
ildi
ildi
administrator

Mesaje : 10146
Data de inscriere : 12/01/2013
Localizare : italia-livorno, cu inima in timisoara

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  mimiady63 Dum Dec 08, 2013 1:05 am

Sapunuri, creme, lotiuni homemade 3932512114 Sapunuri, creme, lotiuni homemade 3932512114 Am ramas fara cuvinte...Arata parca sunt bucati de ciocolata.Nu am rabdare si nici timp sa fac asa ceva dar as cumpara daca ai de vanzare.Lucas nepotelul cel mare si ginerele meu au o piele foarte sensibila si probleme alergice,deci m-ar interesa (sa le cumpar).Meriti toate :#@: :#@: :#@:  ,faci lucruri deosebite. Sapunuri, creme, lotiuni homemade 2632214629 
mimiady63
mimiady63
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 4352
Data de inscriere : 12/08/2013
Varsta : 60
Localizare : Orastie-Hunedoara

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  Victoria. Dum Dec 08, 2013 1:23 am

Miha am ramas masca,,sunt atit de reusite,si arata atit de bine..Credeam ca ai incurcat pozele si ne arati prajituri :)..Sincere felicitari...
Victoria.
Victoria.
administrator fondator

Mesaje : 8112
Data de inscriere : 03/01/2013
Varsta : 44

http://margelitcrosetat.blogspot.ro/

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  viorica Dum Dec 08, 2013 6:06 am

Miha bravo iti vine sa le atingi si parca le simt pe fiecare pe piele si mrosurile ma ametesc ......e ceva deosebit felicitari (la inceput iti fac pofta si iti vine sa l maninci dar dupa ce citesti ramii placut surprinsa pupici 

viorica
Avansat.
Avansat.

Mesaje : 205
Data de inscriere : 18/04/2013
Varsta : 56
Localizare : suceava

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  adelinacomanescu Dum Dec 08, 2013 6:10 am

Ce sapunuri-prajituri!
Iti vine sa le mananci de frumoase ce-s!
Si imi pot inchipui ce arome!Nici nu as indrazni sa intreb de pret, caci stiu ca trebuie, merita sa fie scumpe!
adelinacomanescu
adelinacomanescu
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1682
Data de inscriere : 26/01/2013
Varsta : 53
Localizare : judetul Iasi

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  tunderke Dum Dec 08, 2013 7:01 am

bravo bravo bravo bravo bravo bravo
tunderke
tunderke
moderator

Mesaje : 1430
Data de inscriere : 16/01/2013
Varsta : 43
Localizare : Aiud

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  miha1950 Dum Dec 08, 2013 7:18 am

O, da' n-am crezut ca voi starni atata interes!
Si pentru ca sunteti atat de multe cele care m-ati apreciat, va multumesc tuturor, in bloc, pentru ca nu vreau sa uit pe nimeni.

Ildi, nu e greu sa cantaresti! Pui ingredientul pe cantar-neaparat electronic, ideal ar fi de farmacie-si-ti imaginezi ca este un fir pentru un sal superb care va iesi imediat din mainile tale Sapunuri, creme, lotiuni homemade 4071809710 
Asa cum v-am spus, momentan stocul este epuizat si nu stiu cand se va reface.Un sapun handmade costa in general 10 lei pt 100g.Dar o bucata de 100 de g tine f mult.
Am sa va prezint acum cateva dintre sapunurile care au in compozitia lor sucuri/piureuri de fructe sau legume.Sunt benefice pt epiderma datorita calitatilor terapeutice ale fructelor si legumelor.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Rasfat cu nectarine
Nectarinele sunt surse valoroase de K,P, Fe. Mg, Ca si vitamine:A,C si vitamine din complexul B. Au efect revigorant si suplinesc pierderile de saruri minerale cauzate de transpiratia excesiva, avand un continut de apa mare: 87-89 %.

Este  stiut ca fructele si legumele rosii, galbene si portocalii sunt bogate in vitamina A si beta-caroten, acestea avand un rol foarte important in ingrijirea pielii si a parului.
Curatati o nectarina de coaja si zdrobiti pulpa pana ce devine un piure fin. Aplicati pe fata curatata si pastrati-o in jur de 15 minute, dupa care o inlaturati cu apa calduta. Hidrateaza tenul si il face mai luminos.

Pentru sapunul pe care l-am facut, nu am curatat nectarinele, caci vitaminele se afla tocmai acolo.De aceea sapunul este usor pistruiat....


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Kiwi si argila verde
In lupta noastra contra ridurilor, fructul de kiwi ne este un puternic aliat, fiind hranitor si hidratant. Mai bogat in vitamina C decat portocalele, mai contine vit. A, care ajuta la mentinerea unei epiderme sanatoase si vit. E,cunoscuta pentru efectul ei anti-age, fiind un bun antioxidant; contine minerale: Mg, Mn, K, P;
Conceput pentru persoane  cu o piele sensibila, acest sapun contine uleiuri folosite pentru hidratare: de masline, cocos, porumb, soia: antioxidante: palmier, rapita, arahide si  emoliente: masline si arahide, iar la trace am adaugat ulei din samburi de struguri , UE de lavanda  si ylang-ylang si argila verde pe care am pus-o in cantitati diferite in straturile sapunului.Argila verde este cunoscuta pentru puterea sa detoxifianta, dar si pentru stimularea circulatiei sangelui si a limfei. Catifeleaza pielea, inchide porii si elimina problemele epidermei delicate.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Regal cu caise
Cand spui caise, spui vara, vacanta, arome si soare. Cel putin mie asa mi se intampla, Si a iesit o minune de sapun, cu o culoare apropiata dulcetei de caise-cel putin deocamdata, proaspat taiat, dar care  in mod sigur se va mai deschide.
Caisa contine cantitai masive de vitamina A, grupul de vitamine B,si vitamina C, zaharuri naturale si oligoelemente din belsug: Mn, Fe, P, Ca, S .
Belsugul de vitamina A face din caisa o mare vedeta a cosmeticii naturiste.Intre cele mai cunoscute proprietati fiind acea de intarziere a procesului de imbatranire a pielii.Pentru obraz este tonica si nutritiva.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Banane si vanilie
m folosit laptele de vaca integral -congelat-pentru diluarea sodei, pentru ca-mi place mult culoarea galbena pe care o primeste ca urmare a reactiei cu soda, culoare asemanatoare cu a bananei.Uleiurile folosite au fost de cocos, palmier, rapita si floarea-soarelui, iar la trace am adaugat unt de shea si piure de banane amestecat cu zeama de lamaie-pentru a evita oxidarea-si cu miere.Si pentru ca n-am vrut sa fie chiar simplu, am oprit o parte din pasta obtinuta si am pus o lingurita de mac-asa, doar de efect! Iar intre cele doua straturi am cernut cacao. Ei, dar farmecul tocmai de acum incepe, pentru ca nefiind foarte groasa pasta mea, cea cu seminte a miscat stratul de cacao, lasand usoare si fine dare de cacao, iar macul s-a amestecat-ce mai, a luat-o spre fundul formei!Surpriza insa acum apare: la suprafata a urcat o urma de cacao care asa de frumos s-a inscris in restul " aluatului".Iar de aromat ,am folosit vanilie bourbon. este un sapun fin, hranitor, hidratant, cremos....

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Tare-mi place sapunul acesta; are o culoare neobisnuita care i se trage de la faptul ca bananele se oxideaza, plus amestecul de scortisoara....
Contine ulei de cocos, de palmier, de floarea soarelui, unt de shea si de babassu, doua ingrediente care-l fac fin, si l-am imbogatit cu faina de ovaz, smantana, scortisoara si o banana.

Si acum un mic secret: se spune ca daca am folosi inn fiecare zi pt tenul nostru o banana nu am mai avea riduri niciodata!!!
Este sezonul lor, asa ca nu mai stati pe ganduri.Faceti un piure dintr-o banana decojita, cu ajutorul mixerului si intindeti-l pe fata demachiata.Dupa 20 ' curatati cu apa calduta.


                                             -va urma-
miha1950
miha1950
Maestru
Maestru

Mesaje : 864
Data de inscriere : 30/08/2013
Varsta : 73
Localizare : Maramures

http://magisavon.blogspot.com

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  Alina MM Dum Dec 08, 2013 7:29 am

Oare ce mai urmeaza? Alaturi de fotografiile extraordinare avem si sfaturile tale. Mii de multumiri, draga mea pupici pupici pupici 
Alina MM
Alina MM
administrator

Mesaje : 8804
Data de inscriere : 15/01/2013
Varsta : 47
Localizare : Somcuta Mare, Maramures

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  natya Dum Dec 08, 2013 7:31 am

Te asteptam cu nerabdare sa ne mai povestesti de produsele tale ! ,minunat ! felicitari !
Si eu am facut sapun de casa la rece si am fost multumita ! pe vremuri mai radeam si il puneam la inmuiat hainele !
Imi fac singura unguentele din galbenele !
Felicitari inca o data !
natya
natya
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 4071
Data de inscriere : 20/01/2013
Varsta : 74
Localizare : tara mea orasul meu de munte

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  adelinacomanescu Dum Dec 08, 2013 8:29 am

Creme de galbenele si alte plante medicinale mi-am facut eu, dar sapunuri, ince nu,si nu as reusi ca ale tale! Ti se intinde mana singura spre ele crezand ca-s prajituri!
Iar pretul mi se pare corect la cata atentie trebuie, la cate ingrediente trebuie!
mai asteptam sfaturi, si povestiri!
adelinacomanescu
adelinacomanescu
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1682
Data de inscriere : 26/01/2013
Varsta : 53
Localizare : judetul Iasi

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  Victoria. Dum Dec 08, 2013 9:55 am

Interesant,,nu am facut niciodata ,nici sapun si nici creme,dar curioasa sunt,,multumim Miha ca impartasesti cu noi aceasta pasiune. Poate intro zi,,cine sti,,ne molipsim si noi de aceasta pasiune campfire 
Victoria.
Victoria.
administrator fondator

Mesaje : 8112
Data de inscriere : 03/01/2013
Varsta : 44

http://margelitcrosetat.blogspot.ro/

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  adelinacomanescu Dum Dec 08, 2013 9:59 am

Eu la vara as incerca macar un sapunel asa.. de rufe am facut impreuna cu mama, dar pentru fata si corp, inca nu, ma tem sa incerc.. mi-e de soda aia caustica din compozitie..fara ea nu se poate?
adelinacomanescu
adelinacomanescu
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1682
Data de inscriere : 26/01/2013
Varsta : 53
Localizare : judetul Iasi

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  Vizitator Dum Dec 08, 2013 10:40 am

Fetelor,cum faceti voi crema de galbenele?
Eu prajesc doua maini de galbenele in untura curata de porc,o cana.Las pana a doua zi in cratita in care am prajit.A doua zi incalzesc amestecul,adauga ceara de albine cam cat o nuca,strecor si pun la cutiute.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  natya Dum Dec 08, 2013 11:05 am

Asa fac si eu !
natya
natya
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 4071
Data de inscriere : 20/01/2013
Varsta : 74
Localizare : tara mea orasul meu de munte

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  adelinacomanescu Dum Dec 08, 2013 11:18 am

Tot asa si eu, si mai fac si separat din amestecuri de plante medicinale..
adelinacomanescu
adelinacomanescu
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1682
Data de inscriere : 26/01/2013
Varsta : 53
Localizare : judetul Iasi

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum