Clubul Nostru.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Atelierul Cameliei
Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 05, 2019 7:11 am Scris de Cami Luigia

» Atelierul Nusei-2
Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 05, 2019 7:10 am Scris de Cami Luigia

» La multi ani mamici (4)
Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mar 07, 2019 9:13 pm Scris de Cami Luigia

» Atelierul Corinei ( Corilex)
Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mar 07, 2019 9:09 pm Scris de Cami Luigia

» Atelierul Miha60
Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 05, 2019 2:04 am Scris de NUSA

» Atelier 2018
Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Icon_minitimeLun Sept 24, 2018 5:53 am Scris de Cami Luigia

» Atelier pcinfo 2017
Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 30, 2018 11:21 am Scris de Cami Luigia

» Atelier Caciulita
Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 19, 2018 6:24 am Scris de Cami Luigia

» Sa facem cunostinta (4)
Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iul 10, 2018 11:01 pm Scris de Cami Luigia

SPONSORII NOSTRI
PRIETENII NOSTRI
 photo cooltext7499633341-1_zps31c9b917.jpg
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator


Sapunuri, creme, lotiuni homemade

+12
natya
tunderke
adelinacomanescu
viorica
Victoria.
mimiady63
mami_de_gemeni(mihaela)
mariana71
gabyta
Alina MM
ildi
miha1950
16 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  ildi Dum Dec 08, 2013 12:04 pm

miha,nu pot decit sa te felicit si sa-ti multumesc ptr toate cunostintele tale ce ni le-ai impartasit.nici nu am cuvinte sa-mi explic admiratia ptr munca dar ce sa mai spun de aspectul ce il au.minunate! Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 2271520228 Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 2271520228
ildi
ildi
administrator

Mesaje : 10146
Data de inscriere : 12/01/2013
Localizare : italia-livorno, cu inima in timisoara

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  miha1950 Dum Dec 08, 2013 12:12 pm

Gand la gand cu bucurie, dana,despre crema de galbenele voiam sa scriu acum, pt ca am vazut ca unele dintre voi ati facut-o.
Reteta pe care ai folosit-o este cea clasica si este buna,vei obtine o crema mult mai curata decat cea din comert.
Si eu foloseam la inceput aceiasi reteta, dar dupa ce aminceput sa sa aflu mai multe despre untul clarifiat ( unt lipezit) sau ghee, cum il numesc indienii, am inlocuit untura cu acest preparat.
Ma gandesc ca poate reusesc sa va convertesc si sa renuntati la industria chimica pe care o puneti pe fata, maini....In fiecare gospodarie indiana se gaseste acest unt, care este folosit atat intern, in alimentatie, medicamente, cat si extern-ceea ce ne intereseaza pe noi.Textele vechi sanscrite vorbesc despre ghee.
Este antioxidant, detoxifiant, aduce prospetime, se spune ca intinereste :!a: 
Acum, ca vremea rea a vent, cand tenul nostru se aspreste, iar buzele crapa, e bine sa folosim gheeul pt a masa de cateva ori pe zi pielea, buzele, pana ce pielea redevine la aspectul sau normal.
Are aceleasi proprietati vindecatoare ca aloe vera.
Este cunoscut pentru faptul ca are o mare putere de conservare. Cu cat este mai vechi, cu atat este mai folositor.Nu necesita frigider, se pastreaza la temperatura bucatariei intr-un recipient acoperit.
Modul de preparare:
Se ia un pachet de unt cu continut mic de grasime 65% ( acesta este continutul ideal, ceea ce trece peste aceste procente este adaos , adica "imbunatatire" cu margarina, E-uri, deci tineti cont si pt alimentatie!!)) si se pune intr-u vas inox sa emailat, dar cu emailul intact, foc mic.Din acest moment pentru cca 20' nu mai parasiti aragazul!( eu am reusit sa-l ard plecand de langa el_ Urmariti cum lichidul laptos si cu spuma multa devine din ce in ce mai limpede, luuand spuma intre tim,p ( o aruncati fara mila, caci e toxica)Atunci cand fundul vasului se vede, luati vasul de pe foc si filtrati untul intr-un recipient cu capac.Simplu, nu?Nu lasatui mai mult pe foc pt ca daca se arde nu mai este bun.Atentie la rezidurile de la fundul vasului care trebuie filtrate, sunt toxice.
In urma clarifierii continutul initial scade la 1/2.
Ce faceti cu untul?
Sandvisuri ( gust placut, dulceag miros placut, nu are colesterol(!), dar folositi-l in cosmetica: aplicati pe calcaiele crapate, buze, fata deshidratata si aspra.
Dar cel mai important lucru, folositi-l pentru cremele/alifiile cu plante medicinale, pe care am de gand sa va invat sa le preparati singure.
Din 2 pachete de unt se obtin 200g unt clarifiat, echivalentul unei cani de untura.

Mai puteti folosi in loc de galbenele menta, si obtineti o crema racoritoare, ideala pt corp pe care s-o folositi vara, sau coada soricelului, f buna pt hemoroizi.
miha1950
miha1950
Maestru
Maestru

Mesaje : 864
Data de inscriere : 30/08/2013
Varsta : 73
Localizare : Maramures

http://magisavon.blogspot.com

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  mariana71 Dum Dec 08, 2013 12:21 pm

Miha ,ce informatii utile ne dai multumesc multumesc .Dar unde gasesti tu toate ingredientele pt a face sapun ? Si poate esti amabila sa ne dai si noua o reteta cap -coada si gramaj ,daca se poate bineinteles.
mariana71
mariana71
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1380
Data de inscriere : 06/02/2013
Varsta : 53
Localizare : Padova-Italia

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  miha1950 Dum Dec 08, 2013 1:03 pm

mariana, pt mine ingredientele sunt intr-adevar o mare problema.Cea mai mare este soda caustica ( NaOH) care trebuie sa fie de 98$ -in magazine este doar de 70%.La Bucuresti, magazinul Bucur Obor, raionul de chimicale-este singurul loc unde o gasesc.Mi-o cumpara o prietena si mi-o trimite prin posta.NaOH nu se comercializeaza pe internet, fiind produs coroziv.
Uleiurile, in mare parte, le iau de la supermarket.Cele rare, pe internenet.La fel uleiurile esentiale) sunt si in farmacii, dar scumpeee) De obicei caut pe net cele mai bune preturi.
Eu va dau o reteta, este Reteta incepatorului,reteta cu care am inceput si eu, dar nu o voi scrie decat dupa ce va scriu tehnica de lucru-sapun preparat la rece-, ustensilele necesare si, mai ales, dupa ce va fac instructajul de protectie, pt ca nu vreau Doamne fereste sa faceti prostii si sa va am pe constiinta.Nu te speria, nu e greu, dar trebuie multa atentie.
Exista un tabelpe net [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] cu ajutorul caruia poti dupa aceea sa ca;lculezi propria reteta.Trebuie or sa stii ce fel de sapun doresti, ca sa st6ii ce ulkeiuiri vei folosi.

Adelina, nu, sapun fara soda caustica nu exista!
Vei citi poate despre sapunurile Melt and Pour,dar acestea sunt obtinute din paste de sapun cumparate, retopite si turnate in forma.Le mai pui ceva aditivi:miere,, argile, sucuri, UE etc..si gata.Dar pasta de sapun este facuta tot cu soda.Sapunul este o sare care rezulta in urma unei reactii dintre un acid si o baza.Uleiurile sunt acidul si soda baza.Altfel nu se poate.

Spunea natya ca a facut sapun de casa la rece.Si eu fac, chiar si iarna asta voi face.Stiu, o sa spuneti ca sunt atatiua detergenti....asa-i, dar covoarele nu se spala cu nimic mai bine ca sapunul de casa, sau ciorapii albi ai copiilor, inainte de a-i pune in masina, sau petele, tot asa....

miha1950
miha1950
Maestru
Maestru

Mesaje : 864
Data de inscriere : 30/08/2013
Varsta : 73
Localizare : Maramures

http://magisavon.blogspot.com

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  mariana71 Dum Dec 08, 2013 2:01 pm

MIHA eu sapun de casa faceam pe vremuri si eram artista ,ce modestie amuzat ,ca ma chemau si vecinele sa le repar sapunul cand il dadeau peste cap ris  . Unele mai in varsta chiar ziceau ,uite mai, ne ducem la o pustoaica sa ne invete cum sa facem sapunul ris  .
Eu mi-am adus si aici sapun de casa ,ca spal cu el lucrurile mai delicate :!a:  .
mariana71
mariana71
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1380
Data de inscriere : 06/02/2013
Varsta : 53
Localizare : Padova-Italia

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  Gabic Lun Dec 09, 2013 1:00 am

Eu am în casă cremă de gălbenele făcută de mama cu untură de porc.
Am să încerc şi eu să fac din mentă sălbatică cu untul limpezit, dar la vară.
Cred că ar merge şi din petale de trandafir....
Mulţumesc pentru reţete.
Gabic
Gabic
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1163
Data de inscriere : 15/11/2013
Varsta : 55

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  miha1950 Lun Dec 09, 2013 2:51 am

Din petale de trandafiri si sa pui ulei esential (UE-cum il prescurtez eu0 de trandafiri.
La crema de menta eu pun UE de menta si este grozava.Are si o culoare minunata.
mariana,faceai sapun de rufe la rece, sau ca bunica, la caza?
miha1950
miha1950
Maestru
Maestru

Mesaje : 864
Data de inscriere : 30/08/2013
Varsta : 73
Localizare : Maramures

http://magisavon.blogspot.com

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  mariana71 Lun Dec 09, 2013 4:43 am

LA cazan Miha ,fiert.Pana acum eu nu am mai auzit de sapun facut la rece  afro  .
mariana71
mariana71
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1380
Data de inscriere : 06/02/2013
Varsta : 53
Localizare : Padova-Italia

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  Gabic Lun Dec 09, 2013 4:47 am

Mulţumesc
Dar uleiul esenţial de unde-l cumpăr?
La plafar găsesc?
Gabic
Gabic
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1163
Data de inscriere : 15/11/2013
Varsta : 55

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  mariana71 Lun Dec 09, 2013 4:55 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Eu am dat cautare pe net si am gasit un site cu uleiuri esentiale si multe chestii si nu par a fi scumpe.Acum nu stiu Miha la ce preturi le ia.
mariana71
mariana71
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1380
Data de inscriere : 06/02/2013
Varsta : 53
Localizare : Padova-Italia

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  NUSA Lun Dec 09, 2013 6:56 am

Arata super,ne si imaginam parfumul Very Happy ...Felicitari!
NUSA
NUSA
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 2938
Data de inscriere : 11/09/2013
Varsta : 43

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  miha1950 Lun Dec 09, 2013 9:51 am

Exista doua metode de preparare a sapunului: cea cunoscuta de toata lumea, numita "la cald" si acre nu este alta decat cea folosita de toate gospodinele pt producerea sapunului de casa si metoda " la rece", metoda acre nu foloseste fierberea.
Rezultatul este acelasi: o sare care rezulta din reactia uneui acid cu o baza si care nu este alceva decat sapunul: de rufe, de toaleta, terapeutic....
cele pe care le-ati vazut aici sunt sapunuri prepoarate "la rece", adica in interior, cu produse la temperatura camerei.
Darprin metoda la cald in urma saponificarii rezulta lesia, substanta in care se gaseste pe langa soda caustica si glicerina,, substanta atat de benefica epidermei.Avantajul acestei metode este unul singur:sapunul se poate folosi incepand cu a doua zi!
Prin metoda "la rece" se obtine un sapun fara lesie, deci glicerina nu se mai pierde, iar proprietatile tuturor ingredientelor raman intacte.Acesta este avantajul, dezavantajul insa consta in faptul ca sapunul se poate folosi doar peste 3-4 saptamani, cand soda caustica a fost eliminata complet!

Pentru fabricarea sapunului "la rece" trebuie sa ai mai multe ustensile , dar despre aceasta am sa va vorbesc alta data.

Despre uleiurile esentiale: pe langa parfumul pe care il contin au si numeroiase calitati terapeutice.Eu le procur mai mult din farmacii, desi sunt mai scumpe, dar sunt sigure.Sunt si la plafar.Unele sunt mai ieftine-7-8lei 20-30ml, altele ajung chiar la sume exorbitante. In orice caz nu folositi parfum sau "flagrance"-acestea sunt uleiuri care contin alcool.Nu poti sti niciodata cum va reactiona pielea l acestea.Nu mirosul accentuat conteaza dupa cum nici cantitatea de spuma.Un sapun trebuie in primul rand sa curete.
Inainte de a prepara un sapun trebuie sa ne gandim bine ce fel de sapun dorim:hidratant, pt ten gras, pt ten cu probleme, etc si in functie de dorinta si de nevoie alegem uleiul necesar si celelalte ingrediente.
miha1950
miha1950
Maestru
Maestru

Mesaje : 864
Data de inscriere : 30/08/2013
Varsta : 73
Localizare : Maramures

http://magisavon.blogspot.com

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  Vizitator Lun Dec 09, 2013 10:28 pm

Sa stii Miha, ca am incercat reteta de crema de galbenele si cu ulei de masline,tot o cana dar am marit cantitatea de ceara de albine si i-am pus si cateva picaturi de ulei esential de lamaie.A iesit la fel doar ca mai parfumata.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  Vizitator Mar Dec 10, 2013 3:29 am

of doamne ce lucruri minunate vad eu aici,mau acaparata cu totul,dupa sarbatori am sa ma apuc si eu de asa ceva ,sper sa ma ajuti Miha ca vad ca tare esti dispusa sa dai sfaturi. Felicitari din suflet pt tot cefaci . bravo bravo 

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  miha1950 Mar Dec 10, 2013 3:38 am

da dana, se foloseste ceara de albine cand folosesti o baza lichida.

Flori, multumesc, te astept sa incepi.Da, sunt dispusa sa dau sfaturi, insist sa va documentati si din alte surse,si insist sa respectati intocmai reguluile pt ca mi-e frica sa nu faceti prostii, in sensul ca veti pune apa in soda si nu invers si sa va ardeti, Doamne fereste si sa va am pe constiinta!
miha1950
miha1950
Maestru
Maestru

Mesaje : 864
Data de inscriere : 30/08/2013
Varsta : 73
Localizare : Maramures

http://magisavon.blogspot.com

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  Vizitator Mar Dec 10, 2013 3:57 am

eu am pielea tare sensibila,nu pot folosii orice fel de crema, pt moment vad cami merge bine cu cea de la amway,dar in timp sigur va trebui sa o schimb,(cred ca de la un timp se obisnuieste pielea si nu mai e buna)si iar incepe o noua aventura pt mine,pana gasesc crema care mi se potriveste ,de aceia tare asi vrea sa incep sami prepar eu o crema hidratanta ,cand poti draga Miha dami ceva indicatii si sfaturi daca se poate asa babese
multumesc ca esti dispusa sa inparti cu noi tot ce stii si cred ca tia luat ceva timp sa te documentezi .

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  natya Mar Dec 10, 2013 9:03 am

Miha , multumim din suflet !
natya
natya
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 4071
Data de inscriere : 20/01/2013
Varsta : 74
Localizare : tara mea orasul meu de munte

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  miha1950 Mar Dec 10, 2013 10:17 am

natya, nu-i pentru ce.
Flori, eu prefer sa aplic masti din fructe, legume sau alte produse naturale.Am si eu cate o crema buna in casa, dar de regula uit de ea. Sub semnatura este adresa blogului meu.Daca vrei, poti sa intri si vei gasi cateva retete pentru ingrijirea tenului.
In general fac creme terapeutice, pt ca am si eu durerile mele pe care incerc sa le fac mai suportabile.
Si da, documentarea mi-a luat mult timp si sa stii ca inca mai caut!
miha1950
miha1950
Maestru
Maestru

Mesaje : 864
Data de inscriere : 30/08/2013
Varsta : 73
Localizare : Maramures

http://magisavon.blogspot.com

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  ildi Mar Dec 10, 2013 11:47 am

miha,multumim mult,mult de tot,ptr toate informatiile atit de detaliate! esti si un narator desavarsit,cred ca as sta zile intregi sa te ascult.  pupici 
ildi
ildi
administrator

Mesaje : 10146
Data de inscriere : 12/01/2013
Localizare : italia-livorno, cu inima in timisoara

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  Liliana_ct Dum Iun 12, 2016 8:56 am

Miha, am citit topicul si am ramas fara placut impresionata de asa informatii utile. Multumesc mult ca ne impartasesti asa informatii utile.
Liliana_ct
Liliana_ct
Membru.
Membru.

Mesaje : 92
Data de inscriere : 01/04/2016
Varsta : 67
Localizare : Constanta

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  mihulmic Dum Iun 12, 2016 10:36 pm

waw Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 3932512114 ... mi s-a făcut poftă de prăjituri :)
superbe!!!
mihulmic
mihulmic
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1015
Data de inscriere : 21/10/2015

Sus In jos

Sapunuri, creme, lotiuni homemade - Pagina 2 Empty Re: Sapunuri, creme, lotiuni homemade

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum