Clubul Nostru.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Atelierul Cameliei
Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Dec 05, 2019 7:11 am Scris de Cami Luigia

» Atelierul Nusei-2
Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Dec 05, 2019 7:10 am Scris de Cami Luigia

» La multi ani mamici (4)
Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Mar 07, 2019 9:13 pm Scris de Cami Luigia

» Atelierul Corinei ( Corilex)
Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Mar 07, 2019 9:09 pm Scris de Cami Luigia

» Atelierul Miha60
Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mar 05, 2019 2:04 am Scris de NUSA

» Atelier 2018
Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Icon_minitimeLun Sept 24, 2018 5:53 am Scris de Cami Luigia

» Atelier pcinfo 2017
Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 30, 2018 11:21 am Scris de Cami Luigia

» Atelier Caciulita
Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iul 19, 2018 6:24 am Scris de Cami Luigia

» Sa facem cunostinta (4)
Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 10, 2018 11:01 pm Scris de Cami Luigia

SPONSORII NOSTRI
PRIETENII NOSTRI
 photo cooltext7499633341-1_zps31c9b917.jpg
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator


Conserve de legume pentru iarna.

+17
stoi_mimi
Marilum
dragan mirela
tunderke
mimiady63
viorica
Adrienne
natya
miha1950
denisa_rachid
kmn
pcinfo
mami_de_gemeni(mihaela)
Alina MM
adelinacomanescu
Victoria.
Daria
21 participanți

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

In jos

Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Empty Re: Conserve de legume pentru iarna.

Mesaj  Alina MM Lun Sept 14, 2015 4:51 am

Harnicuto, vin la tine, ca io-s mai lenesa amuzat amuzat amuzat
Alina MM
Alina MM
administrator

Mesaje : 8804
Data de inscriere : 15/01/2013
Varsta : 47
Localizare : Somcuta Mare, Maramures

Sus In jos

Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Empty Re: Conserve de legume pentru iarna.

Mesaj  Nicoleta Rentea Lun Sept 14, 2015 12:53 pm

Mirela sunt convisa ca ai conservarit si tu..nu ziceai ceva de "cadoul de la sot " amuzat
Victoria nu as putea sa iti spun exact de ce le pun....am mai multe motive...sa deosebesc seriile de..."ce fac" , imi place cum arata ...Am vazut ,nu mai stiu pe unde ca pun palarioare crosetate....dar ar fi prea mult , cel putin pentru mine .
Alina te astept cu drag .Inainte faceam tot felul de nebunii ....imi placea sa incerc tot felul de te miri ce retete gaseam dar nu le mancam si am zis sa fac ce stiu ca mancam ,ce se consuma ,ce tine in camara noastra de bloc .Spre exemplu dulceata (afine , capsuni ) am de acum doi ani si se mentine excelent . Atata ca nu prea ne omoram cu mancatul ....i-a sa nu am....sa vezi ce am mai manca . Compoturi am mai facut ,sirop . Trebuia sa fac poze la rafturi in camara Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 3928416780
Va pupici pe toate . Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 780584572
Nicoleta Rentea
Nicoleta Rentea
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/01/2015
Varsta : 50
Localizare : Rm.Valcea

Sus In jos

Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Empty Re: Conserve de legume pentru iarna.

Mesaj  loriss54 Lun Sept 14, 2015 1:17 pm

Nicoleta, jos Jos palaria! Ca aspect, arata superb! Sa le consumati sanatosi! Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 1722004141
Sunt curioasa sa-mi spui si mie, te rog frumos, cum ai conservat vanata +gogosarul - cantitati, ingrediente si procesul...). Multumesc! Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 3744644799
loriss54
loriss54
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 6265
Data de inscriere : 28/08/2013
Varsta : 63

Sus In jos

Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Empty Re: Conserve de legume pentru iarna.

Mesaj  natya Lun Sept 14, 2015 11:11 pm

bravo bravo bravo
natya
natya
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 4071
Data de inscriere : 20/01/2013
Varsta : 74
Localizare : tara mea orasul meu de munte

Sus In jos

Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Empty Re: Conserve de legume pentru iarna.

Mesaj  Nicoleta Rentea Mar Sept 15, 2015 9:56 am

Fetelor eu reteta am facut-o prima data anul trecut si este luata de aici ...https://gradinavisata.wordpress.com/2010/08/27/vinete-murate-in-otet-reteta-bulgareasca/
Insa anul acesta am facut din 6--7 kg vinete si 3 kg de ardei . Nu intra chiar doi litri de ulei si lasate la scurs mai mult (eu asa le las) isi lasa multa zeama,implicit ulei .Otet eu am pus mai putin si prima data , si acum . Sunt un pic grase dar mie imi plac de mor ....mai ales cu carofi prajiti ...bomba calorica ups
Pasi ...vinetele curatate ,prajite usor ,puse la scurs , ardeiul taiat felii ( ca pentru pus la otet ) ,undit un pic in amestecul ,apa+otet+zahar+sare + piper ) . Se pun in borcane in straturi si printre straturi catei de usturoi . Important ,trebuia sa fie racite inainte . Eu am respectat asta desi nu stiu care e ideea . Desupra se toarna zeama in care am undit gogosarii . Eu i-am si sterilizat . Ultimul borcan de anul trecut acum il am inceput si au tinut perfect .
Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 746630032
Nicoleta Rentea
Nicoleta Rentea
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1987
Data de inscriere : 12/01/2015
Varsta : 50
Localizare : Rm.Valcea

Sus In jos

Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Empty Re: Conserve de legume pentru iarna.

Mesaj  loriss54 Vin Sept 18, 2015 2:47 pm

Nicoleta, Jos palaria! iti multumesc din suflet pentru generozitate. Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 4071809710 pupici
loriss54
loriss54
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 6265
Data de inscriere : 28/08/2013
Varsta : 63

Sus In jos

Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Empty Re: Conserve de legume pentru iarna.

Mesaj  kmn Joi Aug 18, 2016 10:08 am

FASOLE CU ROSII LA BORCAN

- 6 kg fasole spalata si taiata potrivit
- 2 litri apa
- 300 ml ulei
- 500 ceapa alba tocata marunt
- sare (2 linguri)
- 3 kg rosii decojite si maruntite
- frunze telina si patrunjel

Se pune uleiul la incins intr-o oala incapatoare, se adauga ceapa si se lasa la calit aprox 10 minute apoi se pune fasolea , cei 2 litri de apa si sarea si se lasa cu capac, la foc mic, aprox o ora , apoi se pun rosiile si se mai fierbe inca o ora, la final se adauga frunzele maruntite, se portioneaza in borcane si se fierbe in dunti!

mie mi-au iesit dintr-o portie 9 borcane de 800...

sper sa va placa!
spor la conservarit!
kmn
kmn
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 2504
Data de inscriere : 22/01/2013

Sus In jos

Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Empty Re: Conserve de legume pentru iarna.

Mesaj  pcinfo Joi Aug 18, 2016 10:19 am

Hmmm ce idee buna, numai sa gasesc o fasole buna, ca ultima data cand am vrut sa fac ciorba nu am gasit nimic cumsecade, era tot atoasa si batrana. Acum am vazut ca a aparut din aia rotunda care mie imi place tare mult, e parca mai cruda. Iarna oare merge si la ciorba sau numai scazuta?
pcinfo
pcinfo
administrator

Mesaje : 4539
Data de inscriere : 12/01/2013
Varsta : 52
Localizare : Sibiu - Romania

http://www.pc-info.ro

Sus In jos

Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Empty Re: Conserve de legume pentru iarna.

Mesaj  kmn Vin Aug 19, 2016 1:15 am

de ce sa nu mearga?..mie imi place mai mult cea rotunda:)
kmn
kmn
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 2504
Data de inscriere : 22/01/2013

Sus In jos

Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Empty Re: Conserve de legume pentru iarna.

Mesaj  natya Vin Aug 19, 2016 3:10 am

E foarte buna reteta asta dar eu pun doar jumatate din cantitatea de ulei !
natya
natya
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 4071
Data de inscriere : 20/01/2013
Varsta : 74
Localizare : tara mea orasul meu de munte

Sus In jos

Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Empty Re: Conserve de legume pentru iarna.

Mesaj  Alina MM Vin Aug 19, 2016 9:22 am

Ceva in genul asta punem si noi, cantitatile le potrivesc ochiometric amuzat
Si e tare buna !
Alina MM
Alina MM
administrator

Mesaje : 8804
Data de inscriere : 15/01/2013
Varsta : 47
Localizare : Somcuta Mare, Maramures

Sus In jos

Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Empty Re: Conserve de legume pentru iarna.

Mesaj  mihulmic Joi Aug 25, 2016 10:22 pm

Ieri, inspirată de la voi am făcut pastă de tomate.
Tot ieri am folosit rețeta de ketckup dulce postată de Nicoleta, numai că am pus mirodeniile de la cel picant amuzat .
Îmi place ce a ieșit și la sosul de roșii și la ketchup și sunt încântată. Nu am mai făcut niciodată până acum sosuri.
Astăzi sau mâine vreau să le etichetez :)
Mulțumiri tuturor! Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 1722004141
mihulmic
mihulmic
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1015
Data de inscriere : 21/10/2015

Sus In jos

Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Empty Re: Conserve de legume pentru iarna.

Mesaj  loriss54 Vin Aug 26, 2016 3:13 am

Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 3482177329 Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 870624925 Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 870624925 Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 870624925 Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 2330386043
loriss54
loriss54
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 6265
Data de inscriere : 28/08/2013
Varsta : 63

Sus In jos

Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Empty Re: Conserve de legume pentru iarna.

Mesaj  Cami Luigia Lun Aug 29, 2016 9:45 pm

Bună, fetelor!
M-am uitat și eu prin rețetele voastre!
Privitor la cratițe, sunt o "fericită", nu doar locuiesc la țară, am tuciuri de toate mărimile, în plus, am un arzător, cred că așa se numește. Are pirostrii și partea frumoasă este că nu mă afum, merge la butelia de aragaz.
Ce am reușit să fac? Destul de puțin, încă, am fost la spital și nici cât am stat acasă nu mi-a fost bine.
Dar am circa 60 de kilograme de sos de roșii și de ciorbe.
Diferența dintre ele este faptul că în "sos" pun doar roșii și ardei gras, sare și zahăr; la zarzavatul pentru ciorbe pun roșii, ardei gras, țelină, pastarnac, leuștean, dacă am mai mult, adaug și morcovi. Verdeața o toc mărunt, manual. Țelină pun și rădăcină, dacă am. La sfârșitul fierberii, când se îngroașă, pun sare și puțin zahăr, ajută la conservare. Adaug și un pic de conservant, când sting focul și amestec bine.
Pun în peturi pe care am spălat și uscat bine!
Ca să reziste la temperatura (le pun în sticle imediat ce sting focul! ), pregătim dinainte o găleată mare de vopsea lavabila, plină cu apă rece, până unde va fi gatul sticlei.
Turnam fierbinte și strânge Nicu repede capacul!
După ce umplem toată cantitatea făcută, le așez la "cald", adică intre pături, geci vechi și alte chestii, ideea este să stea la căldură cât mai mult timp!
Sper să vă ajute pe careva și rețeta mea.
Spor! Am copt și vinete pentru iarnă, dar vreau să fac zacuscă, o ador!

Cami Luigia
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 2231
Data de inscriere : 16/10/2015
Varsta : 54

Sus In jos

Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Empty Re: Conserve de legume pentru iarna.

Mesaj  mihulmic Lun Aug 29, 2016 10:27 pm

Nu am încercat niciodată să pun în peturi ce consev. Pun în borcane sau sticle de sticlă, înfiletez capacul, apoi într-o oală mare cu apă pun în mai multe ture la sterilizat: fierb cca 10 minute acolo în oală borcanele ... și țin ceva ani - nu știu câți, am conserve și de mai bine de 2 ani ...
Ar fi interesant și în pet, însă nu știu cât țin ... am văzut că voi ați reușit să păstrați și în pet-uri :) Super!
mihulmic
mihulmic
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1015
Data de inscriere : 21/10/2015

Sus In jos

Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Empty Re: Conserve de legume pentru iarna.

Mesaj  Cami Luigia Mar Aug 30, 2016 6:20 am

Bună, mihumic, să știi că folosesc această metodă de ani de zile, din lipsa sticlelor, sau nu găsesc dopuri!
Mi-a ținut fără probleme, și doi ani!
"Secretul" constă în a spală ȘI USCA FOARTE BINE PETURILE.
La fel, dopurile. Nu este nici o filozofie, cu o zi sau două înainte, le spăl cu detergent de vase, limpezesc bine și pun la scurs la soare, puțin înclinate, ca să se usuce bine!
Torn sucul de roșii sau zarzavatul fierbinți, dar sticla scufundată, așa, goală, în găleata cu apa rece.
Rezistă, încearcă doar o dată, o cantitate mică și te vei convinge!
Și eu am fost sceptica! Sunt Toma Necredinciosul, pană nu văd cu ochii mei, nu cred!
Dar să faci o probă, nu strică!
Baftă!

Cami Luigia
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 2231
Data de inscriere : 16/10/2015
Varsta : 54

Sus In jos

Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Empty Re: Conserve de legume pentru iarna.

Mesaj  mihulmic Mar Aug 30, 2016 11:50 am

Mulțumesc Cami de sfat Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 1722004141
Cred că o să încerc. Anul ăsta am pus deja peste 100 kg legume și nu mai pun. Mai am de făcut compot când se coc bine prunele din pomi și cam atât :) Borcane de sticlă am multe: peste 300 bucăți ... și m-am învățat cu ele :)
Totuși aș vrea să încerc și cu pet-uri ... măcar o cantitate mică :)
Spor la conserve :)
mihulmic
mihulmic
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 1015
Data de inscriere : 21/10/2015

Sus In jos

Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Empty Re: Conserve de legume pentru iarna.

Mesaj  loriss54 Mar Aug 30, 2016 9:32 pm

Confirm metoda descrisa de Cami! Este fff eficienta, doar ca, eu nu umplu sticla pana la dop, ci o las goala cam vreo 3 cm. dupa care strang de sticla pana iese tot aerul afara si lichidul urca pana la dop, apoi strang dopul. In felul asta, sticla ramane un pic "lesinata"... si asa iti dai seama daca ramane intacta pe intreaga perioada cat sta in camara. Daca sticla se va bomba, este semn ca nu a fost sigilata bine si a intrat in fermentatie.
loriss54
loriss54
Ambasador.
Ambasador.

Mesaje : 6265
Data de inscriere : 28/08/2013
Varsta : 63

Sus In jos

Conserve de legume pentru iarna. - Pagina 4 Empty Re: Conserve de legume pentru iarna.

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum